Polisin görevsel etkinliğini sınırlayan bir değişken olarak stres (Diyarbakır örneği)
- Tez No: 137402
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 211
Özet
II ÖZET Strgs, günümüzün hızlı değişim ve rekabet yaşayan dünyasmda bireyin özellikle fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığını ve verimliliğini etkileyen bir kavram olarak kabul edilmektedir. Bireylerin örgütlerde geçirdikleri zaman dilimi dikkate alınırsa örgütün kendisi bizzat stres kaynağı olmaktadır. Polisler ağır çalışma şartları altında görev yapmaktadır. Polislik, sunulan hizmetlerin doğası gereği personelini fiziksel ve ruhsal olarak en çok yıpratan meslekler arasında en önemlisi, hatta birincisidir. Her örgüt uyguladığı politikaya ve diğer bir takım etmenlere göre stres kaynaklarına neden olmaktadır. Akademik platformda Polisliğin stresli bir meslek olduğu belirtilmiş olmasına rağmen, Polislik mesleğindeki stres faktörlerinin neler olduğu ve bunların Polis verimine etkileri araştırma konusu yapılmamıştır. Bu çalışma içerisinde Polisin, mesleğinin yapısından kaynaklanan sorunları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Polis örgütünün çalışma şartlan sağlıklı değildir. Stresin bireysel ve örgütsel etkilerinin, hem bireyin her yönden sağlığını etkilediği, hem de örgütün varlığını tehdit ettiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda örgütsel stres kaynaklarının tanımı ve örgütsel stres sonuçlarını belirlemenin, örgütsel verimlilik için son derece önemli olduğu belirlenmiştir. Stres ve verimlilik arasındaki orantının örgütler için çalışanların ne denli etkili olduğunu göstermektedir. Bütün bu aksaklıkların giderilmesi için terfi, tayin ve ücret sisteminden, askerlik ve personel politikalarına kadar ivedi bir planlamaya ve yeniden yapılanmaya gidilmelidir. Hem özel hem de kamu yönetiminde geleneksel personel yönetimi işlevlerinden, insanı bir bütün olarak ele alan insan kaynağı yönetimine geçilmesi, stres yönetimi açısından da yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Stress is accepted as a concept that influences especially physical, psychological, mental health and productivity of the individual in the world which shows rapid change and competition of today. If the period of time spending on organizations is taken into consideration, organization itself becomes a source of stress. Police are serving their duties under very hard conditions. Policing, because of its nature, is the most tiring job physically and psychologically. Each organization develop sources of stress according to the their political application and the other factors. Although it is stated that policies job is very stressful, which factors cause stress and effects of police duty have never been a subject of stud)' in the academic area. İn this study the problems of the police related to the police organization is studied in details. Working conditions of the police are not good. It has seen that effects of stress on individual and organization influence healthy of individual with all aspects and also threat existence of organization. In the result of this study it has seen that recognizing of stress resources and determining of Stress results are the most important concepts for productivity of the organization. Inverse ratio between stress and productivity shows clearly that how workers are effective for organizations. In order to solve the problems such as promotion, appointment, financial problems, military service of police and personal policies. It is necessary and urgent to reorganize the working hours, working conditions, duties, responsibilities and rights of the police organization. In both private and public management in the case of access from traditional personal management's procedures to human resource management that takes individual as a whole will provide benefit for the view of stress management.