İslam inancında tabiat anlayışı
  1. Tez No: 137403
  2. Yazar: MEHMET TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada İsdajnJDİni'nin tabiata bakış tarzını işlemeye çalıştım. Bu cümleden olarak tezimiz bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Eski Çağda ve Eski Yunanlılarda tabiat anlayışına değindik. Bu cümleden olarak Aristotales, Platon gibi filozofların tabiat anlayışları üzerinde kısaca duruldu. Daha sonra da batı dünyasında özellikle Rönesans ve Reform hareketlerinden sonra meydana gelen fikir akımlarından olan materyalizm, determinizm ve pozitivizm gibi düşüncelerdeki anlayışlara değindik. Çalışmamızın birinci bölümünde önce maddeyi oluşturun unsurları, sonra da Kur'an'da yaratılış bahsini işledim. Bundan sonra da tabiatın İslam inancındaki yerini anlatmaya çalıştım. Ve Kur'an'ın tabiata bakışını incelemeye çalıştım. Bunu işlerken de daha çok tabiatın Yüce Yaratıcının bir sanat eseri olduğuna dikkat çektim.bu sanat, Yüce Allah tar4afından konulmuş kurallarla çalışmaktadır ve O'nun emri ile her şey olmaktadır. Görünür olan, dış görünüş yani işin zahir kısmı sebeplere bağlanmış fakat asıl yapan Allah'tır. Bunun için tabiat Allah'ın ilim ve kudretini, hükmünü, icra ettiği bir sebepler topluluğudur. İkinci bölümde ise tabiat içerisinde olan olaylardan mesela deprem, sel, fırtına gibi tabiat olaylarının musibet şeklinde insanın başına gelmesini ve bununla insanın fiilleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeye çalıştım. Bu çerçevede Kur'an'da geçen geçmiş kavimlerle alakalı örnekler üzerinde duralım.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is devoted to the perception or concept of nature Islam. The study comprises an introduction and two chapters in the introductory chapter, the cancept of nature in greek thought was examined. The scholars whose thought dealt with are Aristotaöles, Platon and the others. After that the can cept of nature in Reformention thought was analysed, which was followed by the assesment of the cancept of nature in the philosophical schools which followed reformation thought such as materilasm, determinisim and pozitivizm. In the first chapter, firsty the compenents of matter secondly the issue of creation in the Quran were under scratury. Before indulging in the discussion of the nature, the problem of casuse and effect was discussed. Then, the concept of nature in Islamic thought eas expalained, together with the Quranic perspective on the nature. What we concentrated on is also emphasized that is system -the nature" works under the order of God and that the nature is the sign of God. Thsi leads us to conclude that the nature is an aggregate of causes which are under God's control. In the second chapter, the relationship betwen heman acts and human disasters such as earthguake, and flood are analyed. Whether humans or society have any responsibility in the accurances of the events were also discussed. The experiences of past societies were also expailed in this context. The thesis ended up with a general conclusion.