Resim sanatında renk algılaması ve renk körlüğü
- Tez No: 137417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ŞENÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Dünya hakkındaki bilgilerin tümü bize duyularımız yoluyla ulaşır. Günlük yaşantınızı gözlediğinizde, görme ve işitme organlarınızı diğer duyu organlarından daha fazla sıklıkta kullandığınızı fark edeceksiniz. Her duyu organı belirli türden bir fiziksel enerjiye tepki verir. Gözün duyarlı olduğu enerji türü ise, elektromanyetik tayfın görülebilir ışık adı verilen bir parçasıdır. Göz, bütün duyuların hemen hemen en karmaşık olanıdır. Çevremizde bütün canlı ve cansız varlıkları yaşadığımız dünyayı ve içinde bulunduğumuz evreni görmemizi sağlayan ışıktır. Bir cismi ya kendisi ışık yaydığı ya da başka cismin ışığını yansıttığı için görebiliriz. İnsangözü ışığa duyarlıdır ama ışıkla aynı yapıda olan diğer elektromanyetik dalgaların ya da ışınımların pek çoğunu algılayamaz. Renk duyusu insanlarda gelişmiş olduğundan bir birinden farklı renkleri görebiliriz. Farklı bilimsel sistemlerin değişik ağırlıklı, çok yönlü incelemelerine rağmen rengin dört ayrı ana öğeden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunlar sırası ile; ışık, yüzey, göz ve algılamadır. Yani rengin kavranabilmesi için bir ışık kaynağına, ışık kaynağının üstüne gönderdiği ışık ışınlarım yansıtacak ikinci ışık kaynağına ya da yüzeye, onu algılayabilmeniz için gerekli olan beyne ihtiyaç vardır. Bu noktada şaşırtıcı bir gerçekle karşılaşırız. Beynimizde ne renkler, nede sesler nede görüntüler vardır. Beynimizde bulabileceğimiz tek şey elektrik sinyalleridir. Bu, felsefi bir görüş değil, algılamamızın işleyişi ile ilgili bilimsel açıklamadır. Göz hakkında elde edilen bilgilerin teknolojiye uyarlanmasıyla her geçen gün eskisinden çok daha gelişmiş kameralar, fotoğraf makineleri ve sayısız optik sistemler üretilmektedir. Kola ile diyet kolanın tatları aynı olabilir, ama sesleri farklı. Moleküler yapılarındaki farklılıklar, yüksek frekanslı sesleri yaymalarına neden oluyor. Acoustic Inspection Devîc adlı aygıt, on yıl kadar önce, silah denetleyicilerinin kullanımı için geliştirilmiş. Şimdi, yeni bilgisayar teknolojileriyle ticari amaçlı olarak üretilmeye başlamış. Aygıt bir alıcı ve elde taşman bir cep bilgisayarından oluşuyor. Alıcınınn düğmesine basınca, sözgelimi bir varilin ya da paketin içeriğinin, ambalajın üzerinde yazan bilgilere uyup uymadığı ortaya çıkıyor. Böylece içerisinde sağlık açısından Zaralı maddeler bulunan kapalı kaplar açılmadan kontrol edilebilir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY All of the knovledge about the earth is known by the help of our senses. When you observe your daily life, you'll realize that you use your eyes and ears more often than the other sense organs. Each sense organ gives reaction to a certain physical energy. The type of energy that the eyes are sensitive about is a piece of electromagnetic spectrum named visible light, The eyes are the most complex of the all sense organs, The light provides us to see all of the Irving and unliving things in the environment, the world we live in and the universe. We can see an object because it spreads light or reflects the light of another object. The human eyes are sensitive to light but can not perceive the other electromagnetic waves or radiaton which are structurally the same as the sames as the light. We can see the different colours because the sense of colours has been developed in human. In spite of the different and respective studies of different scientific systems, we can state that the colours is formed of four different main features. In order these are; light, surfase, eye and perception. That is; in order to understand the colours, we need a light source, a second light source or a surfase that will reflect the fight necessary for perceiving it. At this point we fase an exciting fact. In fact there arent colours, voice and vision in our brain. The only thing in our brain is electrical signs. This is not a philosophical idea but the scientific explanation about the functioning of our perception Byadapting the knovledge about the eye to the technology, much more improved video cemeras, cemeras and innumerable optical systems are being produced. The tastes of coke and diet coke can be the same but their voices are different. The differences of their moleculer structures cause them to spread high frequency voices. An instrument called Acoustic Inspection Devic, about ten years ago, it has been started to be developed for teade by the help of new computer tecnologies. This instrument is fbrmend of a receiver and a pocket computer. When you pres button of then receiver, for example, it will show if the content of a barrel or a packet is the same with theIV knowledge on the package. Thus, the closed contai ners in which there are same harmful materials for health can be controlled.