Mühendis kökenli girişimcilerin kariyer gelişimi
Career development of engineer entrepreneurs
  1. Tez No: 137416
  2. Yazar: NİHAN METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI ÖZET Toplum ve bilimde yaşanan gelişmeler, değişimler ve dönüşümler, 21. yüzyılda yönetim alanında yeni kavramlar ortaya çıkarmıştır. Bu kavramlardan birisi de girişimciliktir. Girişimcilik son yıllarda ekonomi üzerinde canlandırıcı etki yaratan konumuyla önem kazanmıştır. Girişim, bir işe girişme ve teşebbüstür. Girişimci, ticaret ve endüstri gibi alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimsedir. Girişimcilik ise, çevresel faktörlerden doğan fırsatlardan yararlanma veya yeni fırsatlar yaratabilme amacıyla ekonomik mal veya hizmet üretmek için üretim faktörlerine sahip olma, örgütleme kabiliyeti ve risk alma yeteneğidir. Çalışmada girişimcilik, girişimci ve mühendis kavramları tanımlanmış, kişiliğin girişimcilikle olan bağlantısı üzerinde durulmuş; girişimciliği bir kariyer yolu olarak seçmekte olan girişimci mühendislere yer verilmiştir. Mühendis kökenli girişimcilerle ilgili olarak yapılan araştırmada, mühendislerin kişilik özellikleri, Türkiye'deki girişimciliği engelleyen unsurlar ve mühendislik eğitiminin girişimcilikteki avantaj ve dezavantajları araştırılmıştır. Bu çalışmasının sonucunda elde edilen verilere göre, girişimciliğe adım atan mühendislerin kendi işletmelerini kurmalarında en fazla etkili olan faktörün kendi işlerinin sahibi olma isteği olduğu belirlenmiştir. Girişimci kişiliğe sahip olan kişilerin en belirgin özelliğinin çalışkanlık ve üretkenlik olduğu da çalışmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The developments İn the science and society has led to new concepts in the field of management. One of these concepts is entrepreneurship. Entrepreneurship has gained importance in recent years with it's enlivening effect on the economy. Entrepreneurship is to attempiEntrepreneur is the person who puts capital into a business. Entrepreneurship is to have production factors either to utilize the opportunities being born from environmental changes or to create new opportunities. Entrepreneurship is the the ability to organize and to take risk. This study defines entrepreneur and engineer concepts,attempts to explain the link between personality and entrepreneurship and investigates the engineers who has chosen entrepreneurship as a career. In the research conducted with the entrepreneurs with an engineering background,the personality traits of the engineers, the factors blocking entrepreneurship in Turkey and the advantges and disadvantages of engineering education on entrepreneurship has been investigated. This study shows that the most important reason affecting the engineers' behaviour on the way to entrepreneurship is their will to start their own businesses.Furthermore the study indicates that diligence and productivity are the most evident characteristic of the entrepreneurs.