Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanuna tabi kira sözleşmelerinin sona ermesi
  1. Tez No: 137418
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, 6570 sayılı Gayrimenkul Kiralan Hakkındaki Kanun'a tabi kira özleşmelerinin sona ermesi halleri, diğer bir deyişle anılan yasada düzenlenen tahliye sebepleri konu edilmiştir. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısaca kira sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği ile Gayrirnenkul Kjralan -Hakkındaki Kanun' un tarihçesi, kabul ediliş gayesi ve uygulama alanı açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde yasada düzenlenen tahliye sebeplerine yer verilmiştir. İkinci bölümde kiralayandan kaynaklanan tahliye sebepleri, üçüncü bölümde ise kiracıdan kaynaklanan tahliye sebepleri birer birer ve ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, expiry conditions of rental contracts subjected to the law 6570 about real estase renting, or in other words, eviction reasons regulated in the mentioned act have been examined. The study consists of three parts; In the first part, a definition of rental contract, its elements, its juridical features, and a history of the law about real estate renting, the reason for its acceptance and its effectuation field have been briefly interpreted. In the second and third parts, the reasons for eviction regulated in the act have been included. In the second part the eviction reasons caused by the property owner, and in the third part the eviction reasons caused by the renter have been examined one by one and in detail