Perakendeci markalarını tercih etmede etkili olan tüketici özellikleri ve tutumları
Consumer properties and attitudes influence on retailer brands preferences
  1. Tez No: 137424
  2. Yazar: ATAKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
VI ÖZET Ticaretin ilk yıllarında, malların diğer mallardan ayrılabilmesi için işaretlenmesi ile başlayan ınarJcalamaf gelişim, değişim ve yoğun rekabet nedeniyle günümüzde işletmelerin pazarlama, stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bu anlamda, işletmelerin, mal ve hizmetlerinin paraflanmasında başarılı olabilmeleri için marka geliştirme surecine önem vermeleri gerekmektedir. Geliştirilen marka, hedef pazar, rekabet ve tüketici doğrultusunda doğru konumlandırılmak, gerektiğinde yeniden konumlandırma yapılabilmelidir. Marka ile ilgili çalışmalarda, tüketici tutumlarının bilinmesi ve bu tutumların doğru değerlendirmesi gerekmektedir. Tüketici tutumlarına dayak pazar bölümlendirme ve ürün geliştirme stratejüerinin başarıyla uygulanabilmesi için tüketici tutumlarının özellik ve fonksiyonlarının, tutum değiştirme ve geliştirme kavramlarının, özellikle o işletmelerin marka yöneticileri taranndan çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Teknolojideki değişim ve gelişmenin rekabeti ön plana çıkarması ve tüketici tercihlerindeki hızlı değişimler, işletmeleri yeni pazarlama yöntemlerini uygulamaya yöneltmektedir. Perakendecilikte, son dönemlerde önemi gittikçe artmakta olan yeni pazarlama stratejilerinden biri de perakendecilerin kendi markalı ürünleridir. Bu çalışmada, perakendeci markalarına karşı tüketici tutumlarını ölçmek ve bu tüketicilerin demografik özellikleri ile perakendeci markalara karşı tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını test etmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın bir başka amacı da perakendeci marka tercihi ile tüketicilerin demografik özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığının ortaya konmasıdır. Veriler, yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır ve bu verilerin analizinde Ki-Kare Analizi kullanılmıştır. İlk aşamada, tüketicilerin demografik özellikleri ile perakendeci marka tercihi arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. İkinci aşamada ise, tüketicilerin demografik özellikleri ile perakendeci markalara karşı tutumları arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçların özellikle, perakendeci sektöründe marka geliştirme ve konumlandırma çalışmalarında marka yöneticilerine yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In early ages of trade, brand concept started with marking goods to distinguish from others; today due to development, competition, and change, branding has been an important part of marketing strategies. In this sense, companies attach importance to brand development process as a part of marketing strategy. Developed brand, must be positioned according to target market, competation and consumer, when necessary it must be re-positioned. In works about brands, consumer attitudes must be known and these attitudes must be eveluated in right way. To apply market division and product development strategies successfuly, consumer attitudes properties, functions and concepts of change and improvement must be known very well by brand managers of that product. Fast changes in consumer preferences, competition arising from changes in technological chances direct companies to apply new marketing strategies. The main marketing strategy applied in retails sales sector is creating own brands. First objective of this study is measuring consumer attitudes towards retailer brands and testing whether there is a correlation between consumer demographic properties and attitudes toward retailer brands. Another objective of this study is measuring whether correlation between retailer brand preference and demographical properties of consumers. Data are gathered with face to face survey method and Chi-Square Analysis was used in analysis of these data. At the first stage the relationship between demographical properties of consumers and retailer brand preference is examined. At the second stage the relationship between demographical properties of consumers and their attitude towards retailer brands is examined. It is believed that the conclusions will be useful information for brand managers in brand development and positioning works.