Siyaset pazarlamasında seçmen davranışları
Voter behaviours in political marketing
  1. Tez No: 137447
  2. Yazar: BURCU AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
V ÖZET Siyaset pazarlaması siyasi parti ve adayların amaçlarına ulaşmalarını gerçekleştirmek üzere; seçmenlerin istek, arzu, ihtiyaç ve beklentilerini göz önüne alarak, seçmenlerin tatminine yönelen, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, fıyatlandırılması ve tutundurulması için yapılan planlama ve uygulama sürecidir. Siyasi hayatta seçmenin bütün parti, fikir ve adaylar hakkında yeterli bilgiye sahip olması beklenemez. Siyasi parti yöneticileri ve yetkilileri, bir pazarlama karması oluşturarak seçmene değerlendirmelerinde öncülük edecek bilgiler sunmalıdır. Siyaset pazarlamasında ürün; adayın fikirleri, dış görünümü, geçmişteki başarıları ve mensup olduğu parti, fiyat; taahhüt edilen hizmetler karşılığı seçim zamanı adaya ve partiye verilen oy, üye aidatları, bağışlar, partiye verilen çeşitli hizmetler, dağıtım kanalı; siyasi partilerin şube ve kolları, tutundurma ise propaganda, reklam, halkla ilişkiler, kampanya ve gösterilerle ürün hakkında seçmeni bilgilendirmek için yapılan faaliyetlerdir. Siyaset p azarlamasında“tüketici”oy verme hakkına sahip seçmen kitlesidir. Siyasi parti ve adayların amaçlarını gerçekleştirebilmesi, seçmenlerin isteklerinin tanımlanmasına ve bu isteklere göre siyasi ürünün tasarlanmasına bağlıdır. Siyaset pazarlamasında satın alma kararı oy verme davranışıdır. Bu davranışın gerçekleşebilmesi siyasi olaylara karşı merak ve ilgi yaratılmasına bağlıdır. Bu araştırmada; birinci bölümde pazarlama teorisinin siyasete uygulanıp uygulanılamayacağı tartışıldı, siyaset pazarlamasıyla ticari pazarlamanın karşılıklı benzerlik ve farklılıklarına değinildi ve seçmen davranışlarıyla ilgili açıklamalarda bulunuldu. İkinci bölümde seçmen davranışlarına etki eden rasyonel kriterler incelendi ve Saraybahçe ana kütlesinde 456 kişiden oluşan örnek büyüklüğüne uygulanan anket çalışmasından elde edilen bulgular ortaya kondu. Üçüncü bölümde ortaya konan bu bulgulardan çıkarımlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Political marketing helps political parties and candidates reach their aims; within voters' request, wishes, needs and expectations, it is a planning and applying process which makes the development of products and services, have price and promotion according to voters' satisfaction. In political life, it is not possible for voters to have enough information about all parties, opinions and candidates. Political party managers and authorized people must form a marketing mixture and so they must present information which will help the voters about first of all, their choices. In political marketing; there are a few activities that keep the voter informed about the product; c andidate' s o pinions, appearance, s uccess i n t he p ast a nd t he p arty that i t i s related to, price; at election time, the vote is given to candidate or party for his/ her commitment, membership fees, donation, various services that are given to the party, delivery channel; political parties' departments and subdivisions, promotion; propoganda, advertisements, public relations, campaigns and shows. In political marketing;“the consumer”is the voter community that has the voting right. To reach their goals, political parties and candidates, must identify voter's wishes and according to these they must design a political product. In political marketing; decision of purchasing is a behaviour of voting. To make this behaviour come to life depends on the creation of interest and curiousitiy in political events In this research; in the first section, we discussed whether marketing theory can apply to policy or not, we touched on the similarities and differences between political marketing and commercial marketing and explained voter behaviour. In the second section, we examined rational comparision which influence voter behaviours and in the saraybahçe main mass, The findings of a poll which were made up of 456 people, brought the difference into public view. In the third part; results were obtained from the findings. tx. içssSS JS* wm- fcHTKSlM