Örgüt kültürünün verimlilik üzerindeki etkilerinin araştırılması
The Study of the organization culture's effects on the efficiency
  1. Tez No: 137446
  2. Yazar: FATİH DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
VII ÖZET“Örgüt Kültürünün Verimlilik Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması”adlı bu çalışmada örgüt kültürü kavramı incelenerek örgütün verimliliği üzerindeki etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı, öncelikle kültürün ve örgüt kültürünün ne olduğunun, hangi elemanları içerip nasıl oluşturulduğunun ve yapı ile olan ilişkisinin açıklanması, örgüt kültürünün işgörenin ve örgütün verimliliği ile ilişkisinin vurgulanması olmuştur. Bu amacı taşıyan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlar tanımlanmıştır. Bunlar kültür, örgüt, örgüt kültürü, yönetim, verimliliktir. Bu kavramlar anahatlarıyla ele alınmış ve farklı araştırmacılar tarafından yapılan tanımlamalar incelenmiştir. İkinci bölümde kültür kavramının genel olarak tanımlaması yapılmış, özellikleri belirtilmiştir. Kültürü oluşturan öğelerin üzerinde durulmuş ve tek tek incelenmiştir. Bu bölümde son olarak kültür çeşitlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, örgüt kültürünün temel fonksiyonları, özellikleri ve unsurları incelenmiştir. Örgüt kültürünün çeşitleri ve sosyalizasyon sürecinden bahsedilmiştir. Literatürde sıkça birbirileriyle karıştırılan benzer kavram ve tanımlara açıklık getirilerek farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Örgüt kültürü ile ilgili yaklaşımlar ele alınmış ve çeşitli örgüt kültürü modelleri de bu bölümde incelenmiştir, örgüt kültürünün oluşması, sürdürülmesi ve değişimi ele alınmıştır. Örgüt kültürünün yönetim ile olan bağlantısı ortaya konmuş ve örgüt kültürünün yönetim işlevinin uygulanmasına etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise, örgütün verimliliği konusu incelenmiştir. Burada amaç, örgütü ve işgücünü verimli kılmada örgüt kültürünün üstlendiği rolünü ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda verimlilik ve etkenleri incelenerek, işgücü verimliliğini etkileyen etmenler; Örgütleme ile işgücü verimliliği arasındaki ilişkiler, yönetim alanı ile işgücü verimliliği arasındaki ilişkiler, işe uygun işgören seçimi ile işgücü verimliliği arasındaki ilişkiler, eğitim ile işgücü verimliliği arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Son olarak, örgüt kültürünün verimlilik üzerindeki etkisi incelenmiş ve sonuç olarak da genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper“The Study of the Organization Culture's Effects on the Efficiency”investigates the concept of“organization culture”and suggests its outcomes on the organization's efficiency. The basic objective of the study is to define the notions“culture”and“organization culture”, to explain which elements appear and their connection within the whole structure, and to emphasize the relationship of the organization culture with the effectiveness of the individual and the organization. The study is consisted of four parts. First part defines basic notions such as the culture, organization, organization culture, management and efficiency. Different researchers definitions related with these notions are taken up with their mains features. In the second part, a general definition about the culture is cited with its characteristics. It is focused on the elements that constitute the culture and they are analyzed one by one. Finally the types of culture are mentioned. The basic functions, characteristics and elements of the organization culture are taken into consideration at the third part. The types of the organization culture and the socialisation process are mentioned in this part. It is clarified the notions that are confused with each other within the literature and their differences are cited. The organization culture approaches are mentioned and different organization culture models are investigated. The formation, the continuity and the changing of the organization culture are taken into consideration. The relationship of the organization culture with the management and the effects of the organization culture on the management function are explained. Fourth and the last part analyses the organization efficiency subject. The aim is to introduce the role of the organization culture in order to increase the efficiency of the organization and the labor force. In this context, the efficiency and its components are examined to explain; the factors of labor efficiency, the relationship between organization and labor efficiency, the relationship between management and labor efficiency, the relationship between the right employee selection for the relatedIX job and labor efficiency, the relationship between the education and labor efficiency. Finally the effects of the organization culture on efficiency are examined and a general evaluation is made. 'nımiMiîtffM