Para politikasının etkililiğine ilişkin tartışmalar bağlamında alternatif stratejilerin karşılaştırılması
A comparison of alternative strategies in the context of the debates on monetary policy effectiveness
- Tez No: 137448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR BÜYÜKAKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
1970'ler ve 1980'lerin teorik, ampirik ve pratik kanıtlan, aktif para politikalar} uygulayarak, hasıla ve istihdamın doğal düzeylerinin üzerinde kalıcı olarak tutulmasının mümkün olmadığını açık bir şekilde göstermiştir. Böylece, para otoriteleri, takdir yetkisine dayalı stratejileri terk ederek, örtük veya açık bir parasal çapa içeren kurala dayalı stratejileri benimsemeye yönelmişlerdir. 1 970*1* ve l980Tt yıllarda döviz kuru ve parasal hedefleme stratejilerine dayalı para politikası uygulamalarının başarısızlığı gerek gelişmekte olan ülkeleri, gerekse de gelişmiş ülkeleri yeni bir para politikası stratejisi arayışına yöneltmiştin İşte böyle bir dönemde, Yeni Zelanda'nın uygulamaya başladığı enflasyon hedeflemesi stratejisi, çok kısa bir süre içerisinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yayılmıştır. Enflasyon hedeflemesi stratejisini: uygulayan ülkelerin, enflasyonu kontrol ahma alma ve fiyat istikrarını sürdürmede ki başarısı ise, teorik ve ampirik düzeyde enflasyon hedeflemesi stratejisini alternatif para politikası stratejileri içerisinde öne çıkarmıştır. Bu hağlamda, çalışmamız para politikasının sadece fiyat istikrarım gerçekleştirmek için uygulanması gerektiğini ve enflasyon hedeflemesinin de en etkili para politikası stratejisi olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. TUı iddiaların kanıtlanabilmesi içinr ilk olarak modern para politikası literatürü incelenmiş ve para politikasının rolü - sadece fiyat istikrarına odaklanmış- gösterilmiştir. İkinci olarak, etkili bir para politikası stratejisinin sahip olması gereken kurumsal nitelikler ortaya konmuştur. Son olarak, bu kurumsal nitelikler temelinde alternatif para politikası stratejileri birbirleri ile karşıîaştmlmısttr.
Özet (Çeviri)
Theoretical, empirical and practical evidences of 1970's and 1980's have showed thai k is impossible to keep output and employment above their sustainable levels by implementing active monetary policies. Thus, monetary authorities have abandoned discretionary strategies and adopted rule based strategies «wda*R»ng implicit or explicit nominal anchor. The failure of monetary policy practices based on exchange rate and monetary targeting strategies hi 197Ö and r980 have directed boör. de-seloped and developing countries to search a new monetary policy strategy. In such a period, mflation targeting strategy adopted by New 7£ssîemd have been spreaded the developed and the developing countries in a very short period. The achievement of the countries whseh is experiencing tnftatkm targeting strategy m ewtlroilmg inflation and maintaining price stability have put inflation targeting forth to front side against alternative monetary policy strategies. In this context, our study aimed to show that monetary policy have to implemented to achieve solely price stability and nnHatfOff targeting' is 'due most effective monetary policy strategy. For proving this thesis, firstly it is analyzed ?modem monetary policy literature and showed the role of monetary policy - solely focused on price stability. Secondly, it is put forth the institutional characteristics which is needed for an effective monetary