Ailenin seçmen davranışları üzerindeki etkisi
The Effect of the family on voter behavior
  1. Tez No: 137449
  2. Yazar: VOLKAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Siyaset arenasında yanşan tüm siyasi partiler maksimum oy oranına ulaşmak isterler. Bu amaca ulaşabilmeleri ise seçmenlerin beklentilerini, istek ve ihtiyaçlarını bilmek ve bu beklenti, istek ve ihtiyaçlara yönelik politikalar üretmekle mümkündür. Hedeflerine ulaşmak isteyen bir siyasi parti seçmen odaklı olmak durumundadır. Bu bakımdan seçmen davranışı, siyasi partiler ve adayların üzerinde durması gerekli bir olgudur. Bu çalışma, ailenin seçmen davranışları üzerindeki etkisinin farklı demografik özellikteki seçmenlerde farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için hazırlanmıştır. Seçmen üzerinde var olduğu bilinen aile etkisinin şeklini ve derecesini bilmek siyasi parti ve adaylar açısından yararlı olacaktır. Araştırmanın birinci bölümünde, temel pazarlama kavramlarına değinilmiş; siyaset pazarlaması ile ilgili literatürde yer alan bilgilere genişçe yer ayrılmış ve seçmen davranışları üzerinde durularak araştırmanın saha çalışması kısmına geçilmiştir. İkinci bölüm, araştırmanın yöntemine ilişkin bilgileri; araştırma kapsammda kullanılacak olan aileye ilişkin bilgilerin yer aldığı ön çalışma kısmım; yapılan saha çalışmasının sonuçlarına ilişkin bilgileri içeren verilerin analizi ve hipotezlerin test edilmesi bölümünü kapsamaktadır. Test edilen hipotezlere göre, seçmenlerin oy verecekleri siyasi partiyi belirlemede ailelerinden etkilenme düzeylerinin, seçmenlerin cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim düzeylerine, çalışma durumlarına, medeni durumlarına ve anne - baba ile birlikte yaşayıp yaşamama durumlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Bununla birlikte bu etkilenme düzeyinin, seçmenlerin hane halkı büyüklükleri, gelir düzeyleri ve aile türlerine göre faklılık göstermediği saptanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise araştırmanın sonuçlan ve bu sonuçlara ilişkin öneriler yer almaktadır. VI
Özet (Çeviri)
Every single political party competing on political arena wants to reach maximum vote range at the end of the elections. To reach this target, political parties need to know about voter expectations, desires, and needs and they must create policies to meet these expectations, desires and needs. The political party must be voter oriented to reach its goals. For this reason,“voter behaviour”is an important concept that must be taken into account by political parties and candidates. This study is prepared in order to examine, if the effect of the family on voter preferences, differs by the voter demographics. It is already known that the family has some certain effects on voter behavior. It should be helpfull for political parties and candidates to know the form and the level of this effect. In the first part of the study, basic marketing concepts have been reviewed, existing political marketing literature has been examined and the concept and the content of“voter behaviour”have been dwelled upon. The second part includes the information about the methodology, literature review about the effect of family on voter behavior, the field research design, implementation, data analysis and the research results. According to tested hypothesis, the level of being influenced by the family on voting desicion, significiantly changes by gender, age, education, working status, maritial status and the status of living with parents or not. Hovewer, the level of being influenced by the family does not siginificiantly changes by household size, income level and family typology. In the third part of the study, results of the field research and suggestions trough this results have been put forward. VII