İşletmelerde insan kaynakları planlamasının uygulanma düzeyi: Ampirik bir araştırma
The Level of application of human resource planning at companies: An emprical research
  1. Tez No: 137454
  2. Yazar: MEHMET DAŞTEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : insan Kaynakları Yönetimi, İnsan Kaynakları Planlaması insan kaynakları planlaması, örgütün gelecekte ihtiyaç duyacağı iş gücünün yer ve zaman olarak, sayı ve nitelik olarak düzenlenmesidir. İKP'nin amacı, belli bir yetkinliğe erişmiş ve tatmin olmuş işgücü yaratmak; mevcut insan kaynaklarını en etkili ve verimli bir şekilde kullanmak; işgücü maliyetlerini kontrol etmek; eğitsel planlara aracılık etmek; örgüt-çevre uyumunun sağlanmasında rol oynamaktır. Planlama ile örgütün insan kaynakları envanteri ortaya çıkarılarak, şu andaki nitel ve nicel durumun tesbiti ile gelecekte genel işletme planlarından ve süreç içerisinde olgunlaşıp ortaya çıkabilecek teknolojik, ekonomik, yasal ve sosyal gelişme ve değişimlerin gereklerinden kaynaklanacak işgücü gereksinmelerinin şimdiden öngörümlenmesi hedeflenir. Çalışmada insan kaynakları planlamasının işletmelerde uygulanma düzeyi araştırılmıştır. Bu amaçla durum belirlemeye yönelik tanımlayıcı (betimsel) türde bir yöntem kullanılmış ve önce temel problem yani“insan kaynakları planlamasının işletmelerde uygulanma düzeyinin ölçümü”ortaya konduktan sonra alt problemler belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında anket yönteminden faydalanılmış olup; ömeklem, Kocaeli bölgesinde faaliyet gösteren 49 işletmeden oluşmuştur. Araştırma sonucunda, işletmelerin büyük bir bölümünde insan kaynakları planlamasının yapıldığı; planlama döneminin yıllık olduğu; işgücü verimliliğini artırmaya yönelik olarak motivasyona önem verildiği; planların üst yönetim, insan kaynakları birimi ve diğer bölüm yöneticilerinin katılımı ile yapıldığı;, işletmeler için insan kaynaklarının ikinci derecede önemli kaynak olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Keywords : Human resource management, Human resource planning. Human resource planning is, organization of required number and qualification of human resource on a time plan and in a positioning strategy. Human resource planning aims to form satisfied and qualified human resource; to guide present human resource efficiently and productively; to control human resource costs; to lead training plans; and to provide environment-organization harmony. By obtaining human resource inventory of the organization; present position of organization can be determined to make future plans, external effects such as; economical fluctuations, technological improvements, social advancements and changes could be foreseen in advance. In that paper, human resource planning level has been studied in organizations. To obtain the problem, descriptive study method has been used. In the first step, primary problem,“Application level of human resource planning in organizations”is studied and sub problems have been determined accordingly. Data collection method of the study is questionnaires and data sample is 49 different companies in and around Kocaeli district. As a result of the study; most of the studied companies make human resource planning, these plans are mostly annual, aim to increase productivity and motivation, these plans are established by high level management and contribution of other related divisions. Human resource has been determined as secondary important resource in organizations. 11