Trabzon ilinin lojistik durumu ve çözüm önerileri
The Logistics case of Trabzon city and solution suggestions
- Tez No: 137461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRDOĞAN BAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
02. Özet Lojistik; günümüz işletmelerinde çok önemli bir kavram olarak dikkate alınmaya başlannpş ve işletmelerin katlanmak zorunda oldukları zorunlu maliyetlerden öte, bir rekabet unsuru olarak benimsenmiştir. Bir işletmenin rekabet avantajı elde etmesinde, lojistik maliyetler çok önemli bir yer tutar. Lojistik maliyetlerde yapılabilecek bir azalma, işletmenin rakipleri karşısında avantajlı bir duruma gelmesini sağlar. Lojistik; tedarik zinciri yönetimiyle uyumlu çalışması gereken bir süreçtir. Yani; tedarikçi, üretici ve alıcıyı kapsayan bir olgudur. Dolayısıyla lojistik faaliyetlerin başarılı olabilmesi için, bu üç unsurun birbiriyle koordineli olarak çalışması gerekir. Taşıma; temelde kara, hava ve deniz taşımacılığı olarak üç kategoride incelenmektedir. Her üç kategoride de farklı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla; her biri için çözüm üretebilen uzman personele İhtiyaç vardır. Ancak amaç tektir: Ürünün istenilen koşullarda, istenilen yere, istenilen zamanda ulaştırılmasıdır. Bunun yapılabilmesi için, yaşanabilecek problemler önceden belirlenip, bu problemlerle karşılaşılması durumunda yapılacak işlerin belli olması gerekir. Bu çalışmada; öncelikle lojistikle ilgili genel bilgiler verilmiş, daha sonra ülkemizdeki kara, hava ve deniz lojistiği ele alınmış, bunların ardından da Trabzon ilindeki durum incelenmiştir. Burada, Trabzon ili için kara, hava ve deniz yollarıyla ilgili bazı istatistiksel bilgiler verilmiş, bu bilgilerden yola çıkarak sorunlar ortaya konmuş ve bazı çözüm önerileri geliştirilmiştir. Burada; erişilemeyen bazı bilgiler için, direkt olarak ilgili kişilerin görüşlerine başvurulmuş ve yaşanılan sorunlar tespit edilerek, bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Logistics is begun to regard as a crucial concept in our day's firms and is thought to be a competition advantage beyond a compulsory expenditures that the firms have to bear. Logistics costs play an important role for a firm achieves the competition advantage concept. The reduction in logistics costs leads that a firm gains an advantageous position against its rivals. Logistics is a period that has to work into harmony with supply chain management. In other words, it is a concept that includes supplier, manufacturer and buyer. Consequently, these concepts need to work commonly so that logistics functions can be successful. Transportation is observed in three categories basically: Road, air and sea. Each of them has different problems. So, for each, the staff that can produce solutions are needed. But the aim is common. Only aim is that the products are reached on the desired time, on the desired conditions and in the desired place. To be done, by determining the problems that may be had, when these problems are encountered, it is necessary to know what to do. In this study, firstly some general informations are given then the road, air and sea logistics are taken into considerations and finally the case in Trabzon is searched. Here, for Trabzon, some statistical informations which are related to road, air and sea logistics are given and the problems are found by means of the informations and some solution advices are brought. Here, for the informations that can't be reached, some people's opinions are applied for and by deteraiining the problems having had, some solution advices are given concerning those problems. 1-^ - -..ibb»^~ LJ*»^ y&»*>*> VII