Türkiye'de iş ortaklığı (Joint Venture) yönetimi ve ithalat-ihracat firmalarının bu yönteme bakış açılarını belirleme üzerine bir araştırma
- Tez No: 137462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN S. KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
02. Özet Türkiye'de iş ortaklığı (Joint Venture) yöntemi ve^M^atjhıacat^fimıalannın bu yönteme bakış açılarım belirleme üzere bir araştırma adlı bu çalışma, son yıllarda dünya ticaretinde önemli bir gündem oluşturan iş ortaklığı yöntemini ana hatlarıyla ortaya koymayı amaçlamıştır. Son çeyrek asırda popüler olan iş ortaklığına, Ankara'da fâal olan büyük İthalat ve İhracat firmalarının genel çerçevede bakış açılan incelenerek, bu yöntem hakkındaki düşünceleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda iş ortaklığı (Joint Venture) teorik olarak genel hatlarıyla ele alınmış, tanımlanmış, amaç ve unsurları ortaya konulmuştur. Daha sonra iş ortaklığı türlerine değinilerek avantaj ve dezavantajlarına yer verilmiştir. Bunların yam sıra iş ortaklığı sözleşmelerinin tasfiye ve sona ermesine de değinilmiştir. Bu teorik kısımların yam sıra çalışmanın uygulama alam olarak Ankara'daki yüz büyük İthalat ve İhracat firması örnek kütle olarak seçilmiştir. Araştırmanın en önemli bölümünde, Ankara'da faaliyet gösteren yüz büyük İthalat ve İhracat firmasıyla yüz yüze görüşülerek anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma analizimde SPSS programı ile birlikte Frekans yöntemi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. İş ortaklığı yöntemi ile ilgili birçok önemli sonuç ortaya konulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study titled,“A research contains Joint Venture process in Turkey and about the thoughts related to this process of export-import companies”is to outline the Joint Venture method which has occupied the agenda in recent years, including a detailed search for the general point - of- riews of large - scale export and import firms in operation in Ankara towards Joint Venture method, which has become popular in the last quarter of the century. For this reason, Joint Venture was therotically outlined and defined. Also an explanation of the elements of this Joint Venture method as well as its advantages and disadvantages in the light of the theories associated with this method is included in this study. Furthermore, the liquidation of Joint Venture contracts is another point refered. One hundred large - scale export and import firms in Ankara were selected as an example mass, who represents the practical sides this method. A face - to - face questionnairre with a hundred large - scale export and import firms in operation in Ankara makes the most important part of this study. In the research analyesis, the frequency and spearman corelation techniques besides SPSS programme was employed. A number of results of Joint Venture method were also shown in this study. VIII