Müşteri memnuniyeti ve gıda sektöründe bir araştırma
Customer satisfaction and a research in nutrition section
- Tez No: 137463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
02. Özet Bu çalışmanın ana amacı içerisinde hizmet sektöründe müşteri^ memnuniyetinin ve memnuniyetsizliğinin önemi incelenmiş, müşterinin memnun olması durumunda işletmeye sağlayacağı avantajların yanında memnuniyetsizliğinin işletmeye getirebileceği zararlardan bahsedilmiştir. İşletmeler açısından hayati önem taşıyan müşteri memnuniyetinin nasıl gerçekleştirilebileceği, bu yönde nasıl hareket edilmesi gerektiği, gerek en üst yöneticiden gerekse en alt birimde yer alan elemanlara kadar tüm personelin müşteriyle nasıl ilgilenmesi gerektiği, müşteriye karşı nasıl bir tutum ve davranış içerisine girilmesi gerektiği, ortaya çıkan problemler karşısında çözüm yolu bulmak için hangi yöntemlerin kullanılabileceği ve de satış sonrasında müşterileri yalnız bırakmadan ilişkilerin nasıl devam ettirilmesi gerektiği konulan TKY içerisinde incelenmiştir. Müşteri beklentilerini ve şikayetlerini bilen ve buna göre TKY'ne uygun hizmet sunan işletmelerin bulundukları pazar içerisinde rekabet avantajı sağlayacağı gibi pazar paylarını arttırabilecekleri ve hayatlarını sürdürebileceklerinden bahsedilmiştir. Gıda sektöründe bir anket araştırması yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bu araştırma için meslek ve cinsiyet sınırlaması olmadan en az onyedi yaş grubu olmak üzere 1000 kişilik bir müşteri kitlesinin düşünceleri alınmıştır. 5'li likert ölçeği kullanılarak yapılan bu çalışma sonucunda müşterilerin nelere önem verip neleri göz ardı ettikleri konusunda sonuçlara varılmıştır. 0,05 anlamlılık düzeyinde Ki-kare testleri uygulanmış, bu sonuçlara göre de yirmi adet hipotez kurulmuş ve değerlendirilmiştir. Ayrıca, faktör analizi dokuz grup altında incelenmiştir. Bu gruplar içerisinde yer alan değişken faktörler müşteri memnuniyetini gerçekleştirmek için baz alınan faktörlerdir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary In the main aim of this work, the importance of customer dissatisfaction and the advantages of customer satisfaction for the company and the disadvantages of customer dissatisfaction for the company is mentioned. The subjects of building customer satisfaction, what can be done to improve customer satisfaction, how should the personnel -from lowest rank to the highest- treat to the customers, which ways should be used to solve the problem in case of any problem and how should they continue their relationships with customers by not leaving them alone after sale, which are very important, are examined in TKY. It is stated that the companies which know the expectations and complaints of customers and serve TKY around this, have rivalry advantage and increase their market shares and survive in the market which they are present. A poll research was made and examind in nutrition section. In this research a thousand of customer's - over 17 age- mind (without any occupation restriction) was taken. After this research which was made by using liket scale with 5, the conclusion of which the customer give importance and which they don't give was taken. In the level of 0,05 meaned chi-square tests were made and 20 hypothesis were made according to these results. And factor analysis was examined under nine groups. The factors of these groups are the ones which were basis for customer satisfaction. VIII