İnşaat sektöründe partnering
Partnering in construction sector
- Tez No: 101472
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET.“Birleşme daha kaliteli ekip yaratır. Birleşme daha fazla yatırım demektir. Birleşme daha güçlü kaynak sahibi olmaktır.”[Bkz.Dipnot] Son yıllarda yoğun biçimde yaşanan teknoloji devrimi beraberinde küreselleşmeyi getirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler, dünyadaki üretim ve ticaret yapma terzini değiştirmektedir. Finansal piyasalar, birleşen şirketler ve teknoloji ile dünya çapında benzersiz bir bütünleşme yaşanmaktadır. Globalleşme ile birlikte firmalar dünya ekonomisini bütün bir pazar olarak görmekte ve rekabet stratejilerini buna göre oluşturmaktadırlar. Firmalar rekabet etme güçlerini korumak için, yerel düzeyde üretim yapmaktan rakip firmalarla stratejik işbirliğine kadar birçok stratejiyi göz önünde bulundurmaktadırlar. Günümüzde büyük etkinlik taşıyan stratejik işbirlikleri birçok şirketi kendi güçlerinin çok üzerinde güçlü yapmış ve ortakların tek tek katkılarının toplamından çok daha fazlasını sağlamıştır. Tüm bu gelişmeler ışığında, ekonomide anahtar sektör olma özelliği gösteren inşaat sektörünün de stratejik işbirliklerine yönelmesi gerekeceğini görüyoruz. Yapı sektörü geleneksel dağınık yapısından dolayı diğer sektörlerle karşılaştırıldığı zaman, yeni gelişmelere daha fazla direnç göstermektedir. Uluslararası inşaat pazarlarındaki açık rekabet ve yapılarda istenen yüksek teknoloji seviyesinin artması Türk yapı sektörünü ciddi bir şekilde değişmeye itmektedir. Yapı sektörünün tüm bu gelişmelere ayak uydurabilmesi, müteahhidler, girişimciler tasarımcılar ve çeşitli finans kurumlan arasında gerçekleştirilecek bir seri birleşme ve işbirliği politikalarının geliştirilmesine bağlı olacaktır. Bu birleşme ve işbirliklerinin önemli ve stratejik bir kısmı uluslararası seviyede gerçekleştirilecek olup, işverene yapı projesi ile ilgili bütün bir servis paketi sunabilecek süper inşaat firmalan ortaya çıkacaktır. Stratejik işbirliği veya ortaklığı, işletmeler arasında çeşitli şekillerde ortaya çıkan dayanışma ve kaynak birleştirme faaliyetlerinin genel adı olmaktadır. Bu çerçeve içinde, işletmelerin aynı dağıtım kanalını kullanmaya karar vermeleri, joint-venture oluşturmalan, araştırma ve geliştirme birimlerini birleştirmeleri, piyasa paylaşımları, ortak bilgi bankası oluşturmalan, vb. hepsi birer stratejik işbirliği oluşturma örnekleridir. Tezin giriş bölümünde konu ana hatlan ile anlatılmış, stratejik işbirliklerinin global süreçte firmalar için doğal bir seçenek olarak ortaya çıkması vurgulanmıştır. Çalışmanın amacı; stratejik işbirliklerinin bir türü olan“Partnering”!, Türk İnşaat Sektörü'ne tanıtmak; amaçlanndan, faydalanndan ve özelliklerinden bahsederek, bu konuda yapılacak yeni çalışmaların başlamasına yardımcı olmak olarak belirlenmiştir. Son olarak bu çalışmada izlenecek yöntem ana hatları ile anlatılmıştır. Dipnot : Fransa'nın çimento ve yapı malzemesi alanında uluslararası devi olan Lafarge'ın başkanı Bertrand Collomb ; The Gate June 2000 TAV aylık dergisi viiiİkinci bölümde stratejik işbirliği kavramı detaylı bir biçimde ele alınmış; işbirliklerinin yapılma sebepleri, getirdiği faydalar, işbirliği türleri, işbirliklerinin oluşturulması süreci, dikkat edilmesi gereken hususlar ve işbirliklerinin yönetimi literatür araştırmalan yoluyla incelenmiştir. Aynca, stratejik işbirliklerinin dünyadaki gelişme çizgisi ele alınmış; ekonomik açıdan getireceği faydalar ve bölgesel kalkınma politikalan incelenmiştir. İkinci bölümün devamında, stratejik işbirliklerinin bir türü olan ve bu tez çalışmasının esas çalışma alanı olarak belirlenen Partnering ele alınmıştır. Partnering, bina takım üyeleri arasındaki geleneksel engelleri ortadan kaldıran ve onları ortak amaçlar doğrultusunda çalışmaya teşvik eden bir yönetim metodunu tarif etmektedir. Partnering için gerekli olan tüm tarafların bireysel amaçlan bir yana koyup proje yaranna problemleri çözmeye çalışmalandır. Bazılan için partnering, tek bir projeyi yönetmek için yaratılmış geçici ve resmi bir ilişki tipidir. Başkalan içinse müşteri, mimar, yüklenici ve tedarikçiler arasında pek çok projeyi yönetmek adına oluşturulmuş uzun süreli bir iş ilişkisidir. Partnering'in ilkeleri uygulandığında yapım ekibi arasında çatışma çıkmayacaktır. Bu partnering'in ana temasıdır. Partnering, son onbeş yıldır inşaat sektöründe karşılaşılan davranışlarda temelden değişim gerektirmektedir. Partnering, Türk inşaat sektörünün kemikleşmiş problemlerine akılcı ve köklü çözümler getirebilecek ve global yarışta yer almasını sağlayabilecek bir yönetim metodudur. Partnering için kesin bir tanım yapılmış olmasa da, literatürde geçen tüm tanımlamalar bu kavrama ışık tutması amacıyla taranmıştır. Daha sonra partnering kavramının çıkış noktası, amaçlan, faydalan, özellikleri, bir fesefe olarak başlayıp gelişimi ve geçmişi, çatışma çözümünde etkin bir metod olarak kullanılışı, başansı için gerekli kritik faktörler, sınıflandırmaları, partnering workshoplannm özellikleri ve konu ile ilgili yasal hususlar detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, inşaat sektörü ele alınmış; sektörün parçalı yapısı, buna neden olan faktörler, diğer sektörlerden aynlan özellikleri, problemleri incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de inşaat sektörünün ekonomi içindeki yeri, istatistiksel verilerle anlatılmaya çalışılmış; Türkiye'de inşaat sektörünün gelişimi ve geleceğe dönük beklentileri ortaya konulmuştur. Daha sonra, inşaat sektörü için yeni gelişmekte olan bir felsefe, kavram olarak partnering'den bahsedilmiş ve onun hakkında çeşitli yabancı kuruluşlann hazırlamış oldukları çalışma raporlarından örnekler verilmiştir. Bu çalışma raporlannda, partnering tanımlamalan yapılmış, amaçlarından kısaca söz edilmiş ve istatistiksel veriler sunularak partnering'in getirdiği faydalar somutlaştırmıştır. Bu raporların incelenmesi, literatürde partneringin yerini anlamak ve dünya çapında onunla ilgili yapılan çalışmaları bütünüyle gözden geçirmek açısından son derece gereklidir. Raporlann devamında yurt dışında yapılmış olan partnering uygulama vakalanna ait örnekler verilmiştir. Bu 7 örnek, çeşitli firmalann yaşam dönemleri içinde partneringi neden, nasıl kullanmaya başladıklannın sorgulandığı ve sonuçta bu tecrübenin somut getirilerinin basan yüzdeleriyle verildiği hikayeleri anlatmaktadır. Bu örneklerde, bir firmayı partnering uygulamasına iten sebepler, çözüm olarak partnering'in seçilmesi, uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlar ve sonuçta maliyet, süre, kalite konularında elde edilen kazançlar çarpıcı biçimde ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde, bir partnering uygulama vakasına ait yapılan araştırma tanıtılmaktadır. Araştırmada analiz birimi olarak, partnering konusunda yeterli tecrübeye sahip, Türk inşaat sektöründe prestij sahibi olan büyük ölçekli bir firma seçilmiştir. Bu firmanın yapmış olduğu çeşitli ortaklıklar incelenerek içlerinden IX * 1HBMK(» « * »««ıiMurrıSTOK MEBKK)partnering kavramına uygun olan bir tanesi vaka çalışması için seçilmiştir. Araştırmanın yürütülmesi için, yirmibeş sorudan oluşan ve taraflara partnering tecrübelerini anlatmalarını kolaylaştıracak bir onsunum hazırlanmıştır. Bu sorular mümkün olduğunca açık uçlu olarak tasarlanarak, katılımcıların tecrübelerini anlatmalannda herhangi bir kısıtlama veya yönlendirme ile karşılaşmalan önlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada izlenen yöntemin tanıtılmış olduğu bu bölümde, her sorunun hangi amaçla sorulduğu ve alınan cevaplarla nereye vanlmak istenildiği anlatılmıştır. Beşinci bölümde pilot vakaya ait, görüşme tekniği içinde yapılan görüşmelerle elde edilmiş araştırma bulgulan sunulmaktadır. Bu görüşmelerden elde edilen bulgular sınıflandınlmış, analiz edilmiş ve çalışmanın sonucunu teşkil edecek biçimde yorumlanmıştır. Sahip olduğu özellikler açısından bu ortaklığın, her ne kadar partnering adı konulmamış olsa da, literatürde tarif edilen partnering kavramına birebir uymuş olduğu görülmüştür. Sonuç bölümünde ise, bu tez çalışmasında cevaplanmaya çalışılan sorular tekrar gözden geçirilerek, araştırmalar yoluyla vanlan sonuçlarla karşılaştırılır. Bu sonuçlar yardımıyla, henüz inşaat sektöründe yolun başında olan partnering düzenlemeleri için bir başlangıç yapılmaya çalışılmış; bu konuda yapılacak yeni araştırmalara özendirici olmak amaçlanmıştır. Ülkemizde inşaat sektörü için bu düzenlemelerin çok yeni olması, yeterli kaynağa sahip olmayışımız ve partnering uygulama örneklerinin azlığı nedeniyle, ileride yapılacak daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışması, Türk inşaat sektörüne partnering kavramını tanıtmak, getireceği faydalardan bahsederek, örnekler sunarak, bu yolda kapsamlı çalışmaların başlamasına yardımcı olmak amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Cooperation creates more qualified teams. Cooperation means more investment. Cooperation means having more powerful sources.”[footnote] The technological revolution, which is being lived especially the recent years, introduces globalization. The developments in the information and communication technologies, changes the production and trade styles over the world. With the financial markets, cooperating firms and technology, there is becoming a matchless entirety all around the world. As a result of globalization, firms consider the world economy as an entire market and they design their competitive strategies according to this. Firms can take into account different kinds of strategies, such as local production or making strategic alliances with rival firms, in order to conserve their competitive strengths. Strategic alliances carrying great activity today, have made many firms more powerful than their own strengths and supplied a lot more than the sum of the partners' contributions one by one. In the light of all these developments, it is obvious that the construction sector, which has a qualification of being a key sector in economy, has to go towards strategic alliances. The construction sector when compared to others, show more resistance to innovations because of its conventional fragmented structure. The open competition in the international construction market and the increased high technology level used in buildings, pushes the Turkish construction sector in a serious change. The construction sector has to develop a series of cooperation and partnering policies between the owner, designer and contractor, in order to adopt itself to all these developments. The important and strategic part of these cooperation and partnering will be verified in an international level thus will become super construction firms which will serve the owner a whole service package related with the building project.“Strategic alliance”is a general name, given to the solidarity and source union activities which will be held in many different ways between organizations. In this manner, the firms deciding to use the same delivery channel, forming Joint-venture, joining their research and development units, market sharing activities, organizing a common information bank, are all the samples of strategic alliances. In the introduction part of the thesis, the subject is presented with its outlines and the importance of strategic alliances, becoming a natural alternative for the firms in the globalization process, is emphasized. The aim of this thesis study is stated as; To introduce the“Partnering Approach”to Turkish construction industry ; Footnote: Bertrand Collomb. The chief executive of Lafarge; the France's international giant in the cement and structural material market ; The Gate June 2000. TAV mounthly magazine xiBy mentioning its goals, benefits and characteristics, to help the beginning of new studies about this subject In the end of this part, the method that will be followed in the thesis study, is described with its outlines. In the second part, the strategic alliance concept is described in detail ; the reasons and types of cooperation, advantages it brings, the designing phase of the alliances, the points that should be carefully held and the management of alliances, are examined with the help of literature researchs. Besides, the historical development of strategic alliances over the world, its benefits from the economical approach and regional development policies are examined. The second part of the thesis continues with ttie partnering concept, which is a kind of strategic alliances and the real study area of this thesis. Partnering describes a management method, which abolishes the traditional obstacles between building team members and encourages them to work together for the behalf of the common goals. All parties should leave behind their individual goals and try to solve the problems for the benefit of the project. For some, partnering is a temporary and formal relation type which is created for the management of one project But for the others, it is a long lasting business relationship between ttie client, architect, contractor and suppliers, which is formed for the management of many projects. When the principles of partnering are applied, there won't be any conflict between the construction team members, anymore. This is the main theme of partnering. Partnering necessitates a basic change in the behaviours, seen in the construction sector over the past fifteen years. Partnering is a management method, which can bring logical and radical solutions to the ossified problems of the Turkish construction sector and will help it to be successful in the global race. Since there is not a certain definition partnering, all definitions in the literature are examined in order to clarify this concept Later in this part, the start point of partnering concept, its goals, benefits, characteristics, its start as a philosophy and development its past its use as an efficient method for conflict management, the critical factors needed for its success, its types, ttie partnering workshops, legal issues are examined in detail. In the third part, the construction sector is dealt with; the sector's fragmented structure, the factors that cause this structure, if s characteristics differentiated from the other sectors, the problems it faces, are tried to be examined. The construction sector's place in the Turkish economy is described by giving statistical data. Besides, the development of Turkish construction sector from the foundation by now and its expectations for the future, are exposed. Later, as a new developing philosophy and concept partnering is mentioned by giving examples from the study of reports of many different foreign institutions. In these research reports, partnering definitions are given, its goals are mentioned and its benefits are concretized with the statistical data given. To examine these reports is so important and necessary; because it will help us to understand the place of partnering in the literature and to see the studies conducted about it all around the world, by now. Following these reports, some examples of partnering application cases are given. These 7 examples examine why and how the firms started to use partnering in their life cycles and tell us the stories which prove these experiences' concrete profits by giving success percentages. In these examples, the causes directing a firm to partnering, selection of partnering as a solution, ttie problems faced in the application period and finally, the profits gained (cost, time, quality) are exposed in detail. xuIn the fourth part, the research of a partnering application case, is presented. The unit of analysis for the research was a large scaled firm, which has sufficient experience of partnering applications and has a prestige in the Turkish construction sector. After examining some of the alliances held by this firm, one of them which fits partnering concept is selected for the case study. For performing the research, a survey involving 25 questions and which would facilitate the parties to narrate their partnering experiences, is prepared. By designing these questions open ended, it was avoided the interviewed parties be restricted and directed when they are narrating their partnering experiences. In this part of the thesis which the method of the research is introduced, also the aim of every question that is asked to the interviewed parties and with tine given responses to these questions what is tried to be clarified, are stated. In the fifth part, the research findings of case study, which are obtained by the interviews held, are presented.These research findings are classified, analyzed and interpreted for the conclusion part of the thesis. In this research it is seen that, altough the case is not labeled as partnering by the parties, it fits with its charactersitics to the partnering concept described in the literature. In the conclusion part, the questions that are tried to be answered in the beginning of thesis, are examined again and compared with the results obtained from the researchs. With the help of these results, a beginning is tried be made for the partnering arrangements, which is a new concept in construction sector and to encourage the new researchs over this subject, is aimed. Owing to partnering arrangements are so new for construction sector in our country, the absence of adequate sources and the scarcity of partnering cases, the extensive researches are needed in the future. xm