Terekenin iflas hükümlerine göre tasfiyesi
Liquidation of estate according to bankruptcy law provisions
  1. Tez No: 279492
  2. Yazar: GİZEM CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi, esasen iflâsa tabi olmayan terekenin, iflâs hükümlerine göre tasfiye edilmesine imkân sağlayan bir yoldur. Bu açıdan, en yakın yasal mirasçıların tamamının mirası reddetmesi, mirasın hükmen reddedilmesi veya olağan usulle resmi tasfiye sırasında tereke mevcudunun borçları kar?ılamayacağının anla?ılması halinde, tereke, iflâs hükümlerine göre tasfiye edilir.Terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi, Medeni Kanunda düzelenmi? olan resmi tasfiyenin bir türü olmakla birlikte, olağan usulle resmi tasfiyeden farklı özellikler ta?ır. Olağan usulle resmi tasfiyede amaç, terekeyi imkânlar nispetinde en az zarara sokmak, tereke mallarından sadece borçları kar?ılayacak olanları paraya çevirmek ve neticede, borçlar ödendikten sonra geriye kalan malların mirasçılara özellikle aynen intikalini sağlamaktır. ?flâs hükümlerine göre tasfiyede ise, mirasçıların değil, alacaklıların menfaati ön planda tutulduğundan, amaç, tereke mallarını, borçları kar?ılayıp kar?ılamadığına bakılmaksızın en uygun değerde paraya çevirmektir.??K m. 180'de, terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesinin bu Kanun hükümlerine göre gerçekle?tirileceği, bununla birlikte, Medeni Kanunun ?resmi tasfiyeye? ili?kin hükümlerinin saklı tutulduğu öngörülmü?tür. Ancak bu ifade, terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesinde, ?cra ve ?flâs Kanunu hükümlerinin bir kenara bırakılarak, yalnızca Medeni Kanun hükümlerinin uygulanacağı anlamına gelmemektedir.Terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesi, her ne kadar ?cra ve ?flâs Kanununun tasfiyeye ili?kin hükümleri çerçevesinde gerçekle?tirilecek olsa da, i?in mahiyeti gereği Kanunun tasfiyeye ili?kin hükümlerinin bazılarının aynen uygulanması mümkün değildir. Zira burada, gerçek anlamda terekenin iflâsına karar verilmesi söz konusu değildir. Ayrıca, terekesi tasfiye edilen borçlunun ölmü? olması sebebiyle, gerçek anlamda bir müflis de bulunmamaktadır.Terekenin ?flâs hükümlerine göre tasfiyesinde, ticaret mahkemesi ve icra mahkemesinin yerini sulh mahkemesi, iflâs idaresinin yerini ise tasfiye memurları alır. Olağan bir iflâs tasfiyesinde olduğu gibi, burada da iflâs dairesi bizzat görev yapmalı ve tasfiyenin karar organı olan alacaklılar toplantısı yapılmalıdır.En yakın yasal mirasçıların tamamı tarafından reddedilen terekenin iflâs hükümlerine göre tasfiyesinden sonra geriye herhangi bir değer artarsa, bu değerler, sanki mirası reddetmemi?ler gibi hak sahiplerine, yani yasal mirasçılara verilir. Medeni Kanunda açıkça belirtilmemi? olsa da, bu durum, mirasın hükmen reddi ve olağan usulle resmi tasfiye sırasında tereke mevcudunun borçları kar?ılamaması sebebiyle yapılan iflâs hükümlerine göre tasfiyede de geçerlidir.ANAHTAR KEL?MELER:1) Tereke2) Resmî Tasfiye3) ?flâs Tasfiyesi4) Borca Batık5) Mirasın Reddi
Özet (Çeviri)
Estate liquidation in accordance with the relevant provisions of the Enforcement and Bankruptcy Code is a way enabling bankruptcy liquidation of an estate even though it is essentially not subject to bankruptcy. An estate can be liquidated according to bankruptcy provisions in cases where either all of the closest legal heirs disclaim the inheritance or the inheritance is judicially disclaimed; or it is understood that total amount of the inheritance will not be sufficient for the discharge of debts if it is officially liquidated through ordinary proceedings.Although liquidation of an estate according to bankruptcy provisions is one of the official liquidation procedures set out in the Civil Code, it is considerably different from ordinary official liquidation. The aim of ordinary official liquidation is to minimize the loss of inheritance, realize only the amount of assets that will be sufficient for the discharge of debts and eventually provide the transmission of the remaining inheritance to lawful heirs. In bankruptcy liquidation however, the aim is to sell all the inheritance assets at optimum price regardless of whether it covers the debt or not, since the interests of creditors have higher priority than the interests of heirs.It is set forth in Article 180 of the Execution and Bankruptcy Code that bankruptcy liquidation of estate shall be performed within the framework of the provisions of this law while the provisions in the Civil Code about ?official liquidation? are to be reserved at the same time. Yet this does not mean that provisions of the Execution and Bankruptcy Code will be left aside and only the Civil Code provisions will be enforced during the bankruptcy liquidation process of an estate.Although bankruptcy liquidation of an estate shall be performed in accordance with relevant provisions of the Execution and Bankruptcy Code, it is not possible to apply some of those provisions fully due to the nature of the issue. A real bankruptcy liquidation of estate is not meant here. Furthermore, since the debtor whose inheritance is to be liquidated has already deceased, there is also no bankrupt in the literal sense.During the liquidation process of an estate according to bankruptcy provisions, commercial courts and enforcement courts are replaced by peace courts while bankruptcy administrations are replaced by liquidators. Bankruptcy offices should also work here as they do during an ordinary bankruptcy liquidation process and meetings should be held by creditors who constitute the decision making body for liquidation.If there are any leftovers after the bankruptcy liquidation of an inheritance which is disclaimed by all of the closest legal heirs, it is given to the beneficiaries, which means the legal heirs, as if they did not disclaim the inheritance at all. Even though it is not clearly stated in the Civil Code, this situation is also valid if the inheritance is liquidated according to bankruptcy provisions when it is judicially disclaimed and the existing inheritance is not sufficient for the discharge of debts if officially liquidated through ordinary proceedings.KEY WORDS:1) Estate, Inheritance2) Official Liquidation3) Bankruptcy Liquidation4) Insolvent5) Disclaimer of Inheritance