Türk basınında Ermeni sorunu (Mayıs 1919-Aralık 1920)
Armenian question in the Turkish pres (May 1919-December 1920)
- Tez No: 137473
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Tarih çalışmalarının önemli kaynaklarından birisi de şüphesiz basındır.“Türk Basınında Ermeni Sorunu (Mayıs 1919-Aralık 1920)”başılıklı Yüksek Lisans tez çalışmamızda, Anadolu basınından; İrade-i Milliye, Albayrak, Açıksöz ile İstanbul basınından Vakit, İkdam, Alemdar, Hadisat, Peyam-ı Sabah gazetelerinin soruna yaklaşımı üzerinde durulmaktadır. Anadolu ve İstanbul basını, Ermenilerin Doğu Anadolu'daki Türk halkı üzerindeki baskı ve katliamları, Ermeni Mandası, 1919- 1920 yılları arasındaki Anadolu'daki Milli Hareket ve 10 Ağustos 1920'de imzalanan Sevr Antlaşması karşısında farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu tavır ve tutumların arkasında, her iki grubun vatanın kurtuluşu ve savunulması noktasında farklı düşüncelere sahip olması etkilidir. Bu çalışmanın sonucu itibariyle, özellikle Milli Mücadele'yi destekleyen Türk basını, Milli Mücadele'yi motive etmek, halkın vatan savunmasında ortak hareket etmesini sağlamak, Ermeni sorununun kaynağı ve tehlikesi hakkında Türk kamuoyunu bilgilendirme noktasında etkili bir araç olarak kullanılmıştır. 239
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important sources of historical studies is, undoubtedly, the Press. This MA dissertation is on the“Armenian Question in the Turkish Pres (May 1919- December 1920). A variety of periodicals in the period under study -both from the Anatolian Press(such as İrade-i Milliye, Albayrak, Açıksöz) and the Istanbul Vress(e.g. Vakit, İkdam, Alemdar, Hadisat, Peyam-ı Sabah)- is utilised in detail within the context of the thesis. The Anatolian Press and the Istanbul Press had disputing point of view on the issues of the Armenian massaccres directed towards the Turks in the Eastern Anatolia, the Armenian mandate, the Turkish Nationalist Movement in Anatolia between 1919 and 1920 and on the Peace Treaty of Sevres signed on 10 August 1920. Such different point of views mostly depended on their different solutions regarding the Turkish homeland and its salvation. In the final analysis, the Turkish Pres, especially the Anatolian one supporting the Nationalist views, played an important role in the motivation of the Turkish National Struggle for the salvation of the country from foreign invasion and the rallying the Turks around the national cause, as well as informing the Turkish public opinion about the roots and dangers of the Armenian question. ^.”240