Amerika Birleşik Devletleri'nde Ermeni faaliyetleri (1914-1917)
Armenian activities in The United States (1914-1917)
  1. Tez No: 626526
  2. Yazar: ZEYNEP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1830 yılında imzalanan Ticaret Antlaşması ile Osmanlı-Amerikan ilişkileri resmiyet kazanmıştır. Özellikle ABD, bu antlaşmadan Osmanlı Devleti'ne göre daha fazla ayrıcalık elde etmiştir. Bu ayrıcalıklardan en önemlileri eğitim ve din alanında olmuştur. 19. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelmeye başlayan Amerikalı misyonerler, Ermenilerle yakın ilişkiler kurmuş, taraflı olarak gönderdikleri raporlarla Amerikan basınını etkilemeye çalışmışlardır. Misyonerlerin Osmanlı Devleti'ndeki faaliyetleri ve çeşitli sebepler sonucunda Amerika'ya göç eden Ermeniler, zamanla Amerikan tabiiyetine geçmiş ve kısa sürede orada teşkilatlanmaya başlamışlardır. Özellikle Hınçak ve Taşnak Komitelerinin Amerika'da gerçekleştirdikleri propagandalar, kısa sürede etkisini göstermiş ve Amerikan kamuoyunda Türk ön yargısı oluşmuştur. Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'na girmesiyle bağımsız devlet olma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için harekete geçen Komiteci Ermeniler, Osmanlı topraklarında isyan çıkarıp Müslüman halka karşı terör eylemlerinde bulunarak savaş sırasında Osmanlı Devleti'ni zor duruma düşürmüştür. Osmanlı Devleti de zararlı faaliyetlerin önüne geçmek için 27 Mayıs 1915 tarihinde savaş bölgelerindeki Ermenileri zorunlu göçe tabi tutmuştur. Sevk ve İskân Kararı'nın alınması nedeniyle Birinci Dünya Savaşı'nda Amerika kamuoyunun en önemli gündemi Ermeniler olmuştur. Ermenilerin sevk edilmesi, Amerikalı misyonerlerin Osmanlı topraklarında yarım asırdır gerçekleştirdikleri çalışmaların boşa gitmesi anlamına geldiğinden Amerikan kamuoyu, Ermenilerin katledildiği şeklinde yönlendirilmeye başlanmıştır. İngiltere ve kiliselerin de katkılarıyla“barbar”Türk profili çizilmeye çalışılmış ve bu konuda başarılı olunmuştur. Ermeni Sorunu, propaganda çalışmalarıyla Osmanlı Devleti ile ABD arasında önemli bir faktör haline gelmiştir. Bunda basında yer alan haberlerin büyük katkısı olduğu ifade edilebilir. Bu tez çalışmasında, 1914-1917 yıllarında Amerikan kamuoyundaki propagandaların boyutu ve Osmanlı Devleti'nin yapılan propagandalara karşı aldığı önlemler Osmanlı-ABD ilişkileri çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman-American relations became official with the Trade Agreement signed in 1830. In particular, the United States has obtained more privileges from this agreement than the Ottoman Empire. The most important of these privileges has been in the field of education and religion. American missionaries who began to come to Ottoman territory in the 19th century, tried to influence the American press with their biased reports by establishing close relations with the Armenians. The Armenians, who emigrated to the United States as a result of the activities of the missionaries in the Ottoman Empire and various reasons, gradually became American nationality and began to organize there in a short time. In particular, the propaganda carried out by the Hinçak and Tashnak Committees in America has had an effect in a short time and Turkish prejudice has been established in the American public. The Committee Armenians, who acted to make their dreams of an independent state a reality when the Ottoman Empire entered the First World War, rebelled on Ottoman territory and committed acts of terror against the Muslim population during the war. It put the Ottoman Empire in a difficult position. To prevent harmful activities, the Ottoman Empire forced Armenians in the war zones to migrating on May 27, 1915. Armenians became the most important agenda of the American public opinion during the First World War due to the decision of the Dispatch and Settlement. Since the dispatch of Armenians meant that the work carried out by American missionaries on Ottoman soil for half a century was vained, the American public began to be directed as the slaughter of Armenians. With the contributions of England and churches, the“barbarian”Turkish profile was tried to be drawn and successful in this regard. Armenian Question has become an important factor between the Ottoman Empire and the United States through their propaganda efforts. It can be stated that the press reports in this have contributed greatly. In this thesis study, the size of the propaganda in the American public in 1914-1917 and the measures taken by the Ottoman State against the propaganda were examined within the framework of Ottoman-USA relations.