Ulusal güvenlik siyasetinin oluşturulması
Determination of national security policy
- Tez No: 137474
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
TEZ OZETI Bu tez, göz dağlan ve ulusal güvenlik gereksinimi arasındaki ilişkiden yola çıkarak, ulusal güvenlik siyasetinin oluşturulmasında göz önüne alınması gereken etmenlere açıklık kazandırmak ve ulusal güvenlik siyasetinin saptanmasında izlenecek dayanak ve yöntemleri ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Toplumların devletleşmesi ile birlikte, birbirlerine karşı kullanılmak üzere çeşitli yapı ve özelliklerde göz dağları da söz konusu olmuş ve göz dağlarına göre önlem alma zorunluluğu kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Devlet ya da devletler grubunun, diğer devlet ya da devletler grubu üzerindeki ulusal çıkarı ya da çıkarlarının gerçekleştirilebilmesi için, içeriden ya da dışarıdan gereğinde kullanılmak üzere gizil göz dağı yaratılması için sürekli çabalar sarf edilmiş ve politikalar oluşturulmuştur. Yaratılan gizil göz dağının, ne zaman ve nasıl kullanılacağı üzerine politikalar ve siyasetler geliştirilirken, karşıtında karşı gizil göz dağı ve onun politikası ve siyaseti ortaya konulmuş ve bu oluşum, tarihsel süreç içerisinde süre gelmiştir. 270Oluşturulan göz dağı ve çekincelerin nasıl ve ne zaman kullanılacağı ölçülürken oluşan göz dağı ve çekinceye nasıl karşı konulacağı ve onun nasıl ortadan kaldırılacağı da düşünülmüş ve karşı önlemler alınmıştır. İç ve dış göz dağlarının gerek oluşmasında, gerek onlara karşı koyabilmek için karşı önlemler alınmasında en büyük neden, beliren ulusal güvenlik gereksinimidir. Bu yolla göz dağlan, önlemi; önlem de örgüt gereksinimini birlikte getirmiştir. Böylece insanların varoluşlarındaki özgüvenlik gereksinimi, toplumların devletleşme sürecinde ulusal güvenlik gereksinimine dönüşmüş olmaktadır. Beliren bu gereksinimin karşılanması, o devletin; coğrafyasına, jeopolitik konumuna, toplumsal yapısına, anayasal düzenine, gelişmişlik derecesine bağlıdır. Ama her durum ve koşulda, her devlet ulusal güvenliğini sağlamak ve var olma savaşımlarını yapabilecek çıkar yollar bulmak zorunluluğunda kalmıştır. Ulusal güvenliğin sağlanması ve ulusal ereklere ulaşılması için uygulanacak davranış biçimlerine ilişkin temellerin saptanması yani ulusal güvenlik siyasetinin belirlenmesi çok büyük araştırma, değerlendirme isteyen, devletin bütün yönetimsel dizgelerinin işbirliği ve eşgüdümünün ve kesinlikle çok özel uzmanlık ve birikimi gerektiren, gizlilik ve ivediliği olan, çeşitli baskı kümelerinin, özellikle siyasal kümelerin etkisine uğramaması gereken konular olduğu için, bütün dünyada olduğu gibi bizde de hazırlık ve izleme bakımından özel bir dizgeye bağlanmış bulunmaktadır. 171Türkiye Büyük Millet Meclisi ya da hükümette (Bakanlar Kurulunda) ulusal güvenlik konusunda herhangi bir karar almanın ussal olduğu kadar politik olabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Yalnızca önemli bunalım zamanlarında daha gerçekçi olunabileceği varsayılmakla birlikte geçmişte, kimi bunalım zamanlarında bile çeşitli politik düşüncelerin etkin olabildiği, bu yüzden de etkili önlemlerin alınmasında gecikildiği ya da hiç önlem alınamadığı gözlenmiştir. Hele bu durum seçim hesaplarının yoğunlaştığı dönemlere rastlamışsa politikanın daha da ağır bastığı (hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde) görülmüştür. Bu bakımdan ulusal güvenlik ve ulusal güvenlik siyaseti ile ilgili kararların daha sağlıklı olması ve politik baskılardan bağımsız tutulması dileği, konuyu politik çevrelerin etkisinden uzak bir kuruluşun görevi yapmışür. Bu biçimde politikacıya seçim bölgesinden gelebilecek başa kakma ve baskılar da giderilmiş olmaktadır. Üzerinde akademik çalışmaların yapılmadığı, basın ve yayın organlarında etkinliklerinin açıkça görülmediği için yalnızca anayasal kazanım ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir yöntem olduğu sanılan ulusal güvenlik yöntemi, gerçekte bugün en ileri demokrasilerde bile karmaşık ve çok yönlü devlet görevlerinin eksiksiz bir eşgüdüm ve işbirliği biçiminde devletin ve ulusun yasal düzeni ve gönenci ile bölünmez bütünlüğünün her çeşit iç ve dış, gizil ve fiziksel, dolaylı ve dolaysız, doğal ve yapay göz dağı ve çekincelere karşı korunmasının ve yaşam gücünün canlı olarak sürmesinin zorunlu bir öğesi sayılmaktadır. 172Konu, temelde, ulusal güvenlik kavramı ve bu kavramın alanına giren konularda yürütmeye esinlemede, öneride bulunabilmek için bir karara varma yönteminin, yani ulusal güvenlik yönteminin yeterince incelenmemiş ve dolayısıyla yeterince anlaşılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. İşte bugün batı ülkeleri ve Türkiye'de uygulanmakta olan ulusal güvenlik yöntemleri bu gereksinimden doğmuştur. Aslında devletin yaşamsal önemi olan değerlerinin (ulusal güvenlik konularımn) korunması ve kollanması iktidarlara düşen en yaşamsal ve yüce görev olmaktadır. Bu görevin yürütülmesinde gizliliğe uymama, gerileme, güçsüzlük, engelleme gibi konular karşılanması devlete ve ulusa çok pahalıya mal olan ve zaman zaman olanaksızlaşan ulusal değer yitimlerini getirebilir. Bu nedenle ulusal güvenliğin (devletin yaşamsal önemi olan değerlerinin) korunması ve kollanması amacıyla araşürma, inceleme, değerlendirme, yargıya varma, uygulama gibi işlemlerinin demokratik düzen içinde ve fakat daha kısa yoldan, gizliliğini bozmayacak biçimde ve özelliği dolayısıyla uzmanlık kuralına daha fazla uymayı sağlayan bir yöntemle oluşturulması gerekmektedir. Bu yöntem ulusal güvenlik yöntemidir. 173
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS This thesis, which finds its roots in the relationship between threat and national security need, is written to clarify the factors of the consideration in the formation of national security policy ant to materialize the foundations and methods that will be followed in the determination of national security policy. As the societies have been nationalized, various types of threats with different features have appeared to be used for the purpose of self protection among the societies and the obligation to take measures against threats has come out spontaneously. State or group of states has made continuing efforts to create potential threat to be used internally and externally, when needed, in order to realize their self-interest or interests over other state or states and made policy and politics. The policy and politics have been implemented for the purpose of when and how the potential threat would be used. On the contrary, opposite potential threats with its politics and policy were created and this trend has continued historically. 174While having assessed when and how the threat would be used, it has also been thought how the threat would be eliminated. And the counter measures have been taken accordingly. The most important reason in taking counter measures for resisting internal and external threats is the appearing need for national security. In this respect, the threat brought precaution and the precaution brought the need for an organization. Thus, man's need for self-confidence of his existence has turned into the need for national security in the process of nationalization of societies. Meeting this appearing need depends on the factors such as geography, geopolitics, structure of society, constitutional order and the level of development of the state. But in every situation and condition, every state found itself obliged to find ways to protect its national security and to find ways out in its struggle of existence. It requires a lot of research and evaluation to determine the principles of behavior models, so that national security policy can be provided and national objectives can be realized. It also requires cooperation and coordination among all the governmental branches of the state and certainly very special expertise and build-up. Especially, because of its secrecy and urgency, national security policy needs to be kept away from the influence of political interest groups, as it is the case in the rest of the world. That's why the national security policy is determined in a special system in terms of its preparation and control (observation). 175It needs to be accepted that any decision, taken by the Turkish Grand National Assembly or the government (council of ministers), which is concerning national security, is nationalistic as much as political. It has been assumed that the policy can be more realistic at times of the important crises, however, in the past, some political ideologies influenced national security policy and for this reason preventive measures have been delayed. Furthermore, in an election term, political interest groups are more influential in national security policy whether it is in Turkey or in other countries. In this respect, the desire to keep the national security and the decisions about national security free from political pressures made it necessary that it be the responsibility of a foundation, which can have better decisions about national security and national security policy. This has also prevented possible pressures to the politician from his or her election area. The national security method, which is perceived as a method of limiting freedoms and constitutional gains, in the absence of any academic research and media activities, in reality, is an unavoidable element of the existence of state. Today, national security method actually performs the most complicated and many-sided governmental tasks with a complete coordination and cooperation in the most democratic states and protects the state and its lawful order, prosperity and indivisible unity from every kind of internal and external, potential and physical, direct and indirect, natural and artificial threats and risks. 276The matter, basically, arises from the lack of understanding of the national security method as a result of the absence of detailed analysis in terms of inspiration of national security concept. Today the application of national security methods in western countries and Turkey arose from the need for this reason. In reality, the most important lofty task of the government in power is to protect and preserve the vital principles of the state (national security matters). Vital national principles of the state may be weakened by lack of secrecy, regression, powerlessness, and obstruction in the execution of the power. For this reason, the protection and preservation of the national security (the vital principles of the state) can be achieved in a more expert way with research, analysis, evaluation, conclusion and application in a democratic order, but in a shorter way, without violating secrecy. This is the method of national security. *& 177