Nitelşkli dolandırıcılık suçunun sosyo-kültürel ve ekonomik boyutları
The Socio-cultural and economic aspects of a qualified fraud crime
- Tez No: 137476
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Yüzyıllardır insanların ilgilerini yönelttikleri suç olgusu üzerine araştırma yapan bilim adamları, suçluluğu; kalıtsal, biyolojik, fizyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel ve ekonomik faktörler ile açıklamış ve tüm yaklaşımların birbirlerinden ayrı düşünülemeyeceği sonucuna varmışlardır. Teknolojinin ve sanayinin geliştiği, ticaret hayatının canlandığı ve iş hayatında karşılıklı güven esasının vazgeçilmez bir unsur olduğu toplumumuzda, akademik çalışma anlamında çok az dokunulmuş bir alan olan dolandırıcılık suçu üzerine sosyal antropolojik açıdan bir çalışma yapılmasına gereksinim duyulması, bizi; nitelikli dolandırıcılığın sosyo-kültürel ve ekonomik boyutlarını araştırmaya yönlendirmiştir. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmamızda; Nitelikli Dolandırıcılık suçunun faillerinin parçalanmış, geniş, büyük ve öğrenim düzeyi düşük ailelerden geldiği, eğitim seviyesinin diğer suçluluların eğitim seviyesinden yüksek olduğu, daha önce aynı veya farklı suçtan hüküm giymemiş, çoğunluğunun ilk suçlarının nitelikli dolandırıcılık suçu olduğu, ailelerinde ve yakın çevrelerinde suç işlemiş kişilerin bulunmadığı, yaşamlarının büyük bölümlerini kentte geçirmiş insanlar tarafından işlendiği ve nitelikli dolandırıcılık suçunun kentsel bir suç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda göç olgusunun, nitelikli dolandırıcılık suçuna etken bir faktör olduğu ve bu suçun kısmi olarak organize olmuş, suç örgütleri tarafından, bilişim teknolojileri kullanılarak, para sirkülasyonunun fazla olduğu bankacılık sektöründe daha çok işlendiği sonucuna ulaşılmıştır. 144-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A plot of crime always becomes a discussing topic in historical development of mankind. Scientists who work on causes of crime, explain a plot of crime by hereditary, biologic, physiolocogic, psychologic, sociocultural, and economic factors and as a result they persuaded on the idea, which presents that all of these approaches can't explain crime by themselves and the causes of crime include all of these factors. In our society in which we can observe technological, industrual, commercial and social development and alterations, there are'nt enough studies and researchs on fraud which is one of the most criminal problems in resent societies, in this connection we tried to search the causes of qualified fraud and its socio-economic and cultural dimensions from socioanthropologic perspective. In this study it is observed that the criminals of qualified fraud are generally growing in a large, big, scattered and uneducated families but on the other hand they are more educated than other criminals and in the rest of their families usually there becomes no person who commits before. Also it is observed that most of these criminals don't commit before and live in big cities, so we can say that qualified fraud shows urban features. At the same time in this study we see that immigration is one of the most important factors of the qualified fraud. Qualified fraud is generally comitted by partial organized crime organizatins by using informatics technologies especially on banking sector in which there is more circulation of money. -45- ^«