İdil-Ural bölgesinde Hristiyanlığın yayılması üzerine bir araştırma
A Resrarch intı Christianity in İdil-Ural region
- Tez No: 137475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Günümüzde dünyanın değişik bölgelerinde çeşitli dinlere mensup olan halklar yaşamaktadır. İdil-Ural Bölgesinde Hıristiyanlığın Yayılması Üzerine Bir Araştırma adlı çalışmada bu halklardan biri olan, İdil-Ural bölgesinde yaşayan ve günümüzde Hıristiyan olarak bilinen Kreşinler'in tarihi ve bugünkü durumu incelenmektedir. Kreşinler, Ortodoks Hıristiyan olarak bilinmekle birlikte kendi dini yaşayışlarında Hıristiyan ibadetlerini uygulamak yerine daha çok Hıristiyanlık öncesi, hatta İslam'a ait olan ibadetleri yapmaktadır. Bugün bu geleneksel ibadetler Ortodoks Kilisesi'nin takvimine göre yapılmakta ve Hıristiyan adlan taşımaktadır. İbadetler konusunda böyle bir çelişki sergileyen Kreşinlerin tarihini incelemeye başladığımız zaman, Kreşinlerin etnik köklerinin İdil-Ural bölgesinde yaşayan Tatarlara ve Çuvaş, Mari, Mordva v.b. gibi halklara dayandığını görmekteyiz. İdil- Ural bölgesini XVI. yüzyılda Hıristiyan Ruslar ele geçirdikleri zaman, bu bölgede yaşayan halkların Hıristiyanlaştınlmasmı başlatmıştır. XVI. yüzyıldan itibaren günümüze kadar devam eden bu Hıristiyanlaştırma politikası bazen şiddet ve baskı metodlanyla, bazen de teşvik metotlarıyla uygulanmıştır. Yüzyıllardır devam eden bu hıristiyanlaştırma politikası sonucunda İdil-Ural bölgesinde yaşayan halkların belirli bir kısmının hıristiyanlaştınlması sağlanmıştır. Hıristiyanlaşan bu insanlara“vaftiz edilenler”anlamına gelen“Kretşennıye”veya“Kreşenı”adı verilmiştir. Ruslar tarafından yapılan baskılar veya teşvikler sonucu bu insanlar görünürde Hıristiyanlığı kabul etmiş, fakat gizlice kendi geleneksel ibadetlerini de sürdürmüşlerdir. 127Misyonerler, vaftiz ettikleri insanları kendi milletleriyle iletişimlerini koparmak ve Ruslarla yakınlaştırmak için zaman içerisinde Kreşinlerin XVI. yüzyıldan önce de var olan bir halk olduğunu iddia etmiştir. Yüzyıllar boyu devam eden bu politikanın sonucunda Kreşinler bu iddianın etkisinde kalarak, günümüzde kendilerini ayrı bir halk olarak görmekte ve zorla hıristiyanlaştınldıklarıı kabul etmemektedirler. 128
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, peoples belonging to different religions live in the various parts of the world. This study titled“A Research into Christianity in Idil-Ural Region”examines one of these peoples, the Krishins, their history and present situation, who live in Idil-Ural region, who are Christians now. The Krishins, though known as Orthodox Christians, perform rituals dating back from pre-Christian era, even resembling the worshipping rituals of Muslims instead of practicing Christian rituals in their practical religious life. Today their traditional rituals are adjusted according to the calendar of the Orthodox Church, and have Christian names. When we examine the history of the Krishins, who perform conflicting religious practices, we see that their ethnic roots are based on the different peoples, such as, Tartars, Chuvas, Mari and Mordva, etc, who live in the Idil-Ural region. When the Christian Russians captured the Idil-Ural region in the 16th century, the peoples living in the region started to be Christianized. This Christianizing Period, which has continued up to now since 16th century onwards, has been applied sometimes by using force, pressure and violation sometimes by using encougrament methods. After hundreds of years of intensive Christianizing policy, a certain part of the peoples living in the Idil-Ural region have been Christianized. The Christinized peoples were called 'Krishins' or 'Krishinsty', meaning the ones who were 'baptized' or 'Christened'. These people seemed to have been converted to Christianity as a result of the pressures or encouragements perpetrated by the Russians, however they went on performing their traditional religious practices secretly. 129Missioners claimed that the Krishins were a society whose history goes back before the 16th century, in order to break the ties of the people - whom they christened - with their own nationals and in order to make them approach the Russians. As a result of a policy which has conducted for centuries, Krishins, under the influence of this claim, see themselves as a different nation and a people today and do not accept that they have been Christianized by force. 130