Türkiye'de organize suç ve nitelikli dolandırıcılık suçunun sosyolojik açıdan incelenmesi, 2011-2019 arası
Sociological examination of organized crime and qualified fraud crime in Turkey, between 2011-2019
- Tez No: 693802
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; yasadışı yollarla ekonomik çıkar sağlamaya çalışan organize suç ve nitelikli dolandırıcılık suçlarının toplumsal değişimdeki rolünü tespit etmektir. Bu genel amaçtan hareketle, 2011-2019 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayınlamış olduğu suç istatistikleri incelenmiş olup nicel ve nitel analizler yapılmıştır. Türkiye'de organize ve nitelikli dolandırıcılık suç verilerinin ekonomi ve aile yapısı açılarından sosyal bütünleşme ve çözülme bağlamında analiz edilmiştir. Bu türden suç organizasyonları; gelir adaletsizliği, yoksulluk, eğitimin aksaması ve ailelerin parçalanması gibi sorunlar teşkil etmektedir. Bilhassa nitelikli dolandırıcılık suçu, bir kişiyi aldatmak suretiyle hileli davranışlarda bulunarak zarara uğratılması o zararın hileli davranışları gösteren kişiye veya başkasına yarar sağlaması toplumda güvensiz ortamlar oluşturmaktadır. Bu durum suç mağduriyet korkusunu beraberinde getirmiştir. Araştırma bulgularına göre organize suç ve nitelikli dolandırıcılık operasyonları daha çok ekonomik olarak gelişmiş ticaret ve sanayinin yoğun olduğu illerde yapılmaktadır. Operasyon ve şüpheli sayıları grafikleri bu suçlarla mücadelenin gerekliliğini somut olarak göstermektedir. Her iki suç türünde yaş olarak 31-45 yaş aralığı, eğitim olarak ise ilköğretim seviyesi yoğunluk göstermektedir. Bu türden suçların neden olduğu sosyal değişimler, Türk toplum yapısında özellikle; ekonomi, aile, eğitim kurumlarını zayıflatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on this general purpose, The crime statistics published by the General Directorate of Security between the years 2011-2019 were analyzed and qualitative and qualitative analyzes were made. In Turkey, organized and qualified fraud crime data has been analyzed in terms of social integration and dissolution in terms of economy and family structure. Such criminal organizations; It poses problems such as income inequality, poverty, disruption of education and the breakup of families. In particular, the crime of qualified fraud, the fact that a person is harmed by fraudulent behaviors and that the damage benefits the person or someone else who exhibits the fraudulent behavior creates an unsafe anvironment in the society.This situation brought along the fear of criminal victimization. According to the research findings organized crime and qualified fraud operations are mostly carried out in provinces where economically developed trade and industry are concentrated. The graphs of the operation and the number of suspects concretely of combating these crimes. Social changes caused by such crimes, in the structure of Turkish society, especially; weaken the economy, family and educational institutions.