Gabinin unsurları ve Hukuki sonuçları (BK md. 21)
The Elements and legal consequences of lesion (CO art. 21)
  1. Tez No: 137482
  2. Yazar: ÇİĞDEM MİNE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET İsviçre - Türk Borçlar hukuku kural olarak“Sözleşme Özgürlüğü”nü benimsemiştir. Sözleşme özgürlüğü bir kimsenin istediği kimseyle istediği şekil ve içerikte sözleşme yapabilmesini ifade eder. ( BK. md 19 ) Kanun koyucu bu çerçevede sözleşen taraflara edimlerin değerini de serbestçe belirleme hakkı tanımaktadır. Ne var ki kanun koyucu çeşitli düşüncelerle bu özgürlüğe sınırlamalar getirmiştir. Nitekim bir sözleşmede bir tarafın diğer tarafın zayıf halinden faydalanıp aşırı menfaat elde etmesi korunmamış ve zayıf durumda bulunan kimseye sözleşme ile bağlı olmama hakkı tanınmıştır. Türk Borçlar Kanununda bu hak 21. maddede düzenlenen“gabin”ile tanınmıştır.“Gabinin Unsurları ve Hukuki Sonuçları”başlıklı çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerde esasen gabinin dayandığı esas, hukuki niteliği, gabini oluşturan unsurlar ve gabinli sözleşmeye bağlanan hukuki sonuç üzerinde durulmuş ve bu hususlar doktrindeki görüşlerin yanı sıra Yargıtay ve Federal Mahkeme kararlarıyla desteklenmiştir. Gabin müessesi, tarihi gelişiminden de çıkarıldığı üzere sosyal gelişmelerle tamamen paralellik göstermiş, sosyal ve siyasi ideolojilerle birlikte ya sıkı şartlara tabi tutulmuş ya da serbest bırakılmıştır. İlk kez faiz alanında karşılaşılan gabine bugünkü mevcut anlamıyla Alman hukukunda rastlanmaktadır. Gabinin unsurları ise objektif ve sömürülen ve sömüren bakımından sübjektif unsurdur. Gabine uğrayanda bulunması gereken zayıf haller yani“hiffet, tecrübesizlik, müzayaka”halleri ise uygulayıcılar tarafından gittikçe daha geniş yorumlanmaktadır. Sömürülen tarafın sadece zayıf durumunun bulunması yetmemekte ayrıca karşı tarafın bu durumu biliyor olması gerekmektedir. Açık nispetsizlik hususunda ise bazı yabancı kanunların ve Mecellenin aksine kanunumuz belirli bir oran öngörmemiş ve hakime belirli etkenlerin ( Piyasakoşulları, ödemenin sağlamlığı..vb) yardımıyla bu nispetsizliği takdir hakkı tanınmıştır. Gabinli sözleşmeye bağlanan yaptırım ise“ iptale edilebilirlik ”tir. Buradaki“ ”iptal beyanı gerek kullanılışı gerekse hükümleri bakımından BK. md 31 'de ifade edilen irade sakatlığı halleri için kullanılan iptal beyanından farksızdır. Bu hak şekle bağlı olmadan tek tarafa varması gerekli yenilik doğurucu hak niteliğindedir. Gabine bağlanan yeni bir sonuç ise edimlerin değerinin yeniden belirlenerek sözleşmenin ayakta tutulmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Swiss-Turkish Law of Obligations has adopted“Freedom of Contract”as a rule. Freedom of Contract means one party may choose the type of contract and the subject and terms of the contract at his discretion (CO Art 19). The law maker gives the contracting parties the right to freely determine the value of their contractual obligations. However the law maker limits these freedom on various grounds. So, abuse and extreme benefitting of one party to the other party due to his weakness is not protected and the weak party has been given the right not to be bound by the contract This right is determined as“Lesion”which is regulated in the Article 21 of the Turkish Code of Obligations. Our study with the title“The Elements and Legal Consequences of the Lesion”consist of three sections. In these sections the basis of lesion, legal qualification, the elements of lesion and the legal consequences of the contract with lesion are mainly examined These isssues are also supported by not only theoretical opinions but also the Appeal Court and the Swiss Federal Court decisions. Lesion institution, which may also be understood from its historical development, has gone parallel to social developments: Accordingly it is restricted by strict conditions by social and political ideologies or set free. It is first witnessed in the area of capital interest and regulated in German Law in its todays meaning. The elements of lesion are objective element and (from the standpoint of the party who is abused and the party who abuses) subjective element The interpretation of the weak circumstances (“rashness”,“inexperience”and“embarrassment”), that the party who is abused has to have, are enlarged day by day. It is not enough for the abused party to be weak; in addition the other party (who abuses) has to be aware of these weakness. With regard to the serious disproportion, our Code has not regulated any specific ratio contrary to someforeign lawa and Mecelle. Our Code has given the judge to determine this disproportion with the help of specific factors such as market conditions, payment credibility...w,etc The sanction for the Contract with Lesion is“annuality,\ The ”decleration of annulment" for Contract with Lesion does not differ from the decleration of annulment for invalidity of the mind which is regulated in the Article 31. Another new consequence for Lesion is making the contract continue by determination of the values of the contractual obligations. *^*