Ulus - devlet ve coğrafyasının inşaası
Nation - state and construction of its geography
- Tez No: 137484
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uhlfcdevlet ve coğrafyasının inşası adlı bu tez, kamu gücü olarak devlet ve mekan ilişkisi çerçevesinde, ulus devletin mekansal organizasyon kazandığını belirgin bir sosyo politik gelişim ekseninde belirtmiştir. Çünkü ulus devlet teritoryal olarak bu eksende varlık kazanmaktadır. Bu belirtmeler ile ulus devlet konusunda eksik bırakılmış veya çok az irdelenmiş mekansal organizasyon ve politik iktidar ve hegomanya ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmış ve tezimiz bu bağlamda katkı yapmayı denemiştir. 137
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is the“Construction of Nation-State and its Geography”. In this thesis, the public power and spatial organisation in nation state one taken into consideration by looking at its historical and social dimensions situated in (bourgeoisie) civil society. Main aim of the thesis is to place an emphasis on framework of the nation state. That is why, political power depends on its ability of institutionalisation that gives its hegemonic power. One of the main results of this thesis is that, the tentorial existence of Nation-State is a prenequisite of functioning of political and public power. \