Kocaeli'de yerel televizyonlar, sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 137501
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
KOCAELI'DE YEREL TELEVİZYONLAR, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÖZET Türkiye'de yere^jrıejdya ihmal edilegelmiş bir çalışma alanıdır. Küreselleşmenin etkisiyle 199Ö'h yılların ikinci yarısından itibaren ülkemizde de yerellik kavramı tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın konusunu yerel televizyonların sorunları oluşturmaktadır. " Kocaeli'deki yerel televizyonların başlıca sorunları arasında ekonomik sorunlar; çalışan personelin mesleki eğitim sorunu; teknik sorunlar ve hukuki sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlar kaynak tarama yönteminin yanı sıra yerel televizyon kuruluşlarının yönetici ve çalışanlarıyla görüşülerek ve yerel televizyon izleyicilerine anket uygulaması yapılarak tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, pek çok sorunu olduğu halde Kocaeli'deki yerel televizyon kanallarının kent halkının büyük çoğunluğu tarafından izlenmekte olduğu, yerel televizyon çalışanlarının da yapılan yavınlarm kalitesi ve düzeyinden memnun olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
LOCAL TELEVISIONS IN KOCAELİ, PROBLEMS AND SOLUTION PROPOSALS ABSTRACT Local media is a neglected field of study in Turkey. Since the mid- 1990's with the influence of globalism the concept of“locality”began to be discussed in Turkey. The problems of local televisions constitutes the subject matter of this study. Economic problems, proffesional training of the employees, technical problems and legal problems are among the main problems of local televisions in Kocaeli. These problems are determined by searching the literature, interviewing with the employees and the directors of the local stations and by making a survey with the local television audience. At the end of the study, despite their problems, the following conclusion is drawn: local television stations in Kocaeli are viewed by the majority of the city population; the employees of the these stations are pleased with the quality and the level of their broadcasts.