Kamudaki mühendis kökenli yöneticilerin özelliklerinin araştırılması: Kocaeli ve Yalova illerinde bir uygulama
- Tez No: 137503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET Bu araştırmada kamuda çalışan mühendis kökenli yöneticilerin özellikleri, sorunları belirlenmeye ve incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma yöntemi olarak^kamu sektöründe yönetici pozisyonunda görev yapan mühendislerle yüzyüze görüşme şeklinde anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aralık, yüzde) kullamlmış, Windows Excel programından yararlanılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; mühendislik kavramı ve tarihçesi hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Avrupa'da ve Türkiye'de mühendisliğin doğuşu kronolojik sırayla anlatılmıştır. Daha sonra bazı mühendislik branşları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Dünya' da ve Türkiye'deki mühendislik eğitimi anlatılmış, mühendislik eğitiminde akreditasyonun gerekliliğinden bahsedilmiş, akreditasyonun tarihçesi ve Türkiye'deki uygulanabilirliği hakkında bilgi verilmeye çahşılmıştır. İkinci bölümde; Türkiye'de mühendisliğin konumu, unvanı, unvanın kullanılması, mesleğin düzenlenmesi TMMOB çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde; mühendislerin kariyer gelişimi iki basamaklı kariyer yolu gözönüne alınarak anlatılmış, mühendislerin kariyer değerleri ve yöneticiliğe geçişteki sorunlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; kamu kurumlarındaki yöneticilerin genel profili çizilmeye çalışılmış, uygulama hakkında bilgi verilmiş, anketlerin tanıtımı yapılmıştır. Beşinci bölümde; uygulamada elde edilen sonuçlar kategorilere ayrılarak değerlendirilmiş ve ayrıca tüm çalışmayı kapsayan sonuç ve öneriler açıklanmıştır. ©tt»
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT The aim; research of career characteristics engineer basisi of managers in government. As the research method; as managers to work engineers in government to take a poll as interview. To analysis of datums are have been used to a statictic of descriptive. To have been utilized a windows Excel. The research is has been constitued five parts. To first part; about the engineer concept and the history has been informed in Europan and Turkey was explained as chronological a to occuring for engineer. Some branchs for engineer have been informed. Then, engineer of education has been expalined in the wold and Turkey, the acreditaion has been mentinoed necessity of for education of enginner. History of acreditaion and about the practicability of Turkey have been informed. To second part; the law and the site of engineer, to used to laws, to prepared the jobs have been inspected limit for TMMOB. To third part; the devekoping of engineer career explained for dual ladder career, career values and problems for from engineer to managerial. To fourth part; General profile has been given managers in government, the public survey has been make of introduction. To fifth part; results of to the application have been realized and result and suggestions have been announced for all of the research.