Orman mühendislerinin kendini gerçekleştirme ve iş doyum düzeyleri
- Tez No: 137504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı orman mühendislerinin kendini gerçekleştirme ve iş doyum düzeyleri arsındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Orman Bakanlığfnın Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Adapazarı il merkezlerindeki kurumlarında görevli 203 orman mühendisi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, bilgi toplama aracı olarak; Everest L. Shostrom'un geliştirdiği, ilkin, Kuzgun'un Türkçe'ye uyarladığı ve Akbaş (1989) tarafından tekrar Türkçe'ye çevirisi, geçerlik ve güvenirliği yapılan Kişisel Yönelim Envanteri (Personal Orientation Inventory) kullanılmıştır. Aynı şekilde Şahin ve Durak-Batıgün (1994) tarafından hazırlanan İş Doyumu Ölçeği ve araştırmacı tarafından tez danışmanı kontrolünde hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Kişisel Yönelim Envanterinin iki temel alt ölçeği (Z) Zamanı İyi Kullanma ve (D) Desteği İçten Alma ölçeklerinden elde edilen puanlar araştırmada değerlendirilmiştir.Buna göre (Z) Zamanı İyi Kullanma ve (D) Desteği İçten Alma puanlan toplamı kendini gerçekleştirme düzeyini belirlemiştir. Aynı şekilde İş Doyumu Ölçeğinin altı alt ölçeğinden elde edilen puanlar iş doyum düzeyini belirlemiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, medeni durum, hizmet sınıfi, görev, görevli olunan birim, öğrenim düzeyi, hizmet süresi, mesleğin doyum sağlayıcı özelliği, meslekte üzüntü yaratan davranıştır. Bulguların istatistiksel analizinde SPSS 10.01 For Windows paket programı (Statistical Packages For Social Sciences) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan bağımsız değişkenlere ait frekans ve yüzdeler bulunarak tablolar oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde X, S, F, t ve 'Scheffe' testi kullanılmıştır. Denenceler sınanırken; ikili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu grupların karşılaştırılmalarında tek yönlü varyans analizi yapılmış, analiz sonucunda elde edilen F değeri, (.05 düzeyinde ) anlamlı farklılık verdiğinde bu farkın hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek için 'Scheffe' testi uygulanmıştır. Bulgulara göre bulunan değerler (P)
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relation between the levels of self- actualization and job-satisfaction of the forestry engineers. The study has been carried out on 203 forestry engineers who are employed in the provincial offices of the Ministry of Forest in Ankara, Istanbul, Kocaeli and Adapazarı. In this study as information compiling tool, Personal Orientation Inventory by Everest L. Shostrom which was first adapted for Turkish by Kuzgun and later translated into Turkish and validition and reliance provided by Akbaş (1989) has been used. Also Job-Satisfaction Scales by Şahin and Durak-Batıgün (1994) and Personal Data Sheet by the researcher under supervision of thesis advisor have been utilized. The points taken obtained form scales of (t) using the time well and (S) providing the support internally which are two basic sub-scales of the Personal Orientation Inventory have been evaluated in the study. In this regard, total of points from (t) using the time well and (S) providing the support internally have determined the level of self-actualization. Similarly, the points obtained from six sub-scales of Job Satisfaction Scale have determined the job satisfaction level. The independent variants of the study are following; sex, age, marital status, service class, duty, unit in which being on duty, education level, service time, the satisfaction feature of the profession, and behavior causing worry in the profession. As for the statistical analysis of the findings, SPSS 10.01 For Window package program (Statistical Packages For Social Sciences) has been used. The frequency and percentages belonging to the independent variants used for the research are found out and tables are produced. X, S, F, t and 'Scheffe' test are used in analysis of obtained data. During verification of hypothesis t-test for comparisons and single-way variance analysis for multi-group have been used. When F value obtain at end of the analysis has a significant difference of.05 level, 'Scheffe' test has been applied in order to determine groups among which there are significant differences, if the values obtained on findings are (P)