Yeni politik iktisat yaklaşımı ve mali politikalar: Türkiye'de kamu kesimi dengelerinin değişimi
New political economics approach and fiscal policies: The developments in Turkish public sector balances
- Tez No: 137510
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan mali politikaların kamu kesimi dengeleri üzerindeki etkileri siyasal iktisat yaklaşımı çerçevesinde incelenmektedir. İncelemelerde, Vergi Düzgünleştirme Modeli, Kamu Tercihi Yaklaşımı, Siyasal Devresel Hareket Modelleri, Stratejik Borç Modelleri, Kuşaklararası Yeniden Dağıtım Modelleri, Koalisyon Hükümetleri Modelleri, Bölgesel Çıkar Modelleri ve Bütçe Kurumlan Yaklaşımı kullanılmıştır. İncelenen dönemde kamu kesiminde uygulanan aşın istihdam, yüksek tanmsal destekleme fiyatlan ve sübvansiyonları, kamu tarafından üretilen ürünlerin düşük fiyatlandmlması ve populist sosyal güvenlik politikaları gibi politikalar sonucunda kamu harcamalan aşın ölçüde artmıştır. Öte yandan, vergi tabanının genişletilememesi ve vergi sisteminin etkinsizliği nedeniyle kamu gelirleri yeterince artmamıştır. Sonuçta, iç ve dış borçlanmalann maliyetleri artmış, vadeleri kısalmış ve kamu dengeleri iyice bozulmuştur. İncelemelerden çıkanlan politika önerileri şunlardır: Kamu açıklarını sınırlayan düzenlemelerin yapılması, başbakan veya maliye bakanının yetkilerinin artınlması, bütçe değişiklik önergelerinin sınırlanması, merkez bankası bağımsızlığının artınlması, seçim sisteminin reforme edilmesi ve Avrupa Birliği gibi bağlayıcıyı üyeliklere girilmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of fiscal policies on the public sector balances in Turkey are examined in the context of the political economics approach. In the analysis, Tax Smoothing Model, Public Choice Approach, Political Business Cycles Models, Strategical Debt Models, Intergenerational Redistribution Models, Coalition Governments Models, Geographically Dispersed Interest Models and Budget Institution Approaches are used. In the period studied, public expenditures were extraordinarily risen as a result of public policies such as excess employment, high agricultural support prices and subsidies, low public good prices, populist social security policies. On the other hand, as a result of narrow tax base and inefficient taxing policies public revenues had not sufficently increased. As a result, internal and external borrowing costs had risen, the maturities had declined and public sector balances had been distorted. Policy proposals of the study are to imply regulations to restrict public deficits, to increase the power of prime minister and the ministry of the finance, to restrict budget amendments, to increase central bank independency, to reform election system, and to enter some organizations such as European Union which enforce restricted criteria for the membership...x ^#«j»*^