Özbekistan'da ulusal kimlik-dış politika ilişkisi
National identity-foreign policy relationship in Uzbekistan
- Tez No: 137511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dilmaç, Turhan, Özbekistan 'da Ulusal Kimlik-Dış Politika ilişkisi Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 152s. Özbekistan bölgesinin en fazla nüfusa sahip, askeri açıdan en güçlü ülkesi olarak heartland'in merkezinde yer alan konumuyla kapsamlı bir incelemeyi hak etmektedir. Bu tez Özbekistan'daki kimlik tartışmalarının bu ülkenin bağımsızlık sonrası izlediği dış politikaya etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu noktadaki temel varsayım yeni oluşan Özbek kimliğinin dış politikanın incelenmesinin ayrılmaz bir parçası olduğudur. Dolayısıyla tezin ilk bölümü, Özbek kimliğine ayrılmıştır. Özbek ulus kimliğinin görece yeni bir oluşum ve Sovyet“milliyetler politikası”nın bir sonucu olduğu gerçeğinden hareketle bu bölümde temel öncelik Sovyet Özbekistanı'na verilmiştir. Çünkü, Sovyet Özbekistanı'nın kuruluşu modern Özbek ulus kimliğinin oluşumunun başlangıcını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, çeşitli kimliklerden Özbek kimliğine dönüşüm sürecinin anlaşılması için Sovyet öncesi dönem, tarihsel altyapı, göçebe-yerleşik ikilemi, İslam ve Özbekler vb. konular da çalışmaya dahil edilmiştir. İkinci bölüm Özbekistan 'in uluslararası ilişkilerini incelemektedir. Bu çaba içerisinde, çalışmanın amacına uygun olarak,“Özbek kimliği”nin Özbek dış politikasına etkileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dilmaç, Turhan. National Identity-Foreign Policy Relationship In Uzbekistan, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Mustafa Aydın, 152p. Uzbekistan, the most populous, militarily the strongest country in Central Asia, with its location at the center of the Heartland deserves a comprehensive analysis. This thesis aims to reveal the effects of the“Uzbek identity”on the foreign policy of Uzbekistan since its independence. The main assumption is that the newly formed Uzbek identity is an integral part of Uzbek foreign policy. Therefore, the first part focuses on the Uzbek identity. Bearing in the mind the fact thai Uzbek national identity is an outcome of Soviet“nationalities policy”, the main priority is given to Soviet Uzbekistan. Although, the creation of Soviet Uzbekistan is the beginning of the Uzbek nation-building process, in order to understand the bases of this transformation from various identities to national identity, the ire Soviet period- the historical background, the symbosis of sedentary and nomadic cultures, Islam and Uzbeks etc* is also included The second part discusses the international relations of Uzbekistan. In this effort, in accordance with the goal of thesis, the impact of“Uzbek identity”on Uzbek Foreign policy is underlined V &* Jp*