Bulanık mantık ve sermaye bütçelemesinde uygulanması
Fuzzy logic and its application in capital budgeting
  1. Tez No: 137509
  2. Yazar: BÜLENT ATALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bİr firmanın başarısı büyük ölçüde, kaynaklarını etkin bir şekilde yönetebilmesi ve doğru yatırımlara plase edebilmesine bağlıdır. Bu nedenle yatırım alternatifleri arasında karar verme sürecinde sofistike sermaye bütçelemesi tekniklerinin kullanılması büyük önem taşır. Sermaye bütçelemesinde kullanılan parametreler çoğunlukla geleceğe ilişkin tahminler yapmayı gerektirir. Geleceğe ilişkin tahminler doğası gereği birtakım belirsizlikleri içerecektir. Risk altında sermaye bütçelemesi tekniklerinde genellikle olasılık teorisinden faydalamlmıştır. Halbuki belirsizliğin söz konusu olduğu durumlarda gerek parametre değerlerinin gerekse olasılık dağılımlarının bilinmesi söz konusu değildir. Bu bakımdan verilere ilişkin bilgilerin çok az ya da yetersiz olduğu durumlarda deterministik sermaye bütçelemesi tekniklerinin kullanılması rasyonel olmayacaktır. Bu çalışmada belirsizlik altında sermaye bütçelemesinde alternatif bir yaklaşım olarak bulanık mantık uygulaması ele alınmıştır. Sermaye bütçelemesinde en yaygın olarak kullanılan model olan Net Bugünkü Değer Yöntemi esas alınarak modeldeki belirsiz veriler bulanık sayılar olarak ifade edilmiş; sayısal işlemlerde bulanık aritmetik kullanılmıştır. Çalışmada tek bir projenin sermaye bütçelemesi incelenmiş, birden çok ve karşılıklı birbirini dışlayan projeler kapsam dışı bırakılmıştır. Bulanık mantık uygulamasına ilişkin sayısal örneklerin yanısıra, yöntem TC Ziraat Bankası Proje Değerlendirme Müdürlüğü'nce yapılan gerçek bir yatırım projesinde uygulanmaya çalışılmıştır. 133
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The success of a corporate largely depends on its ability to effectively manage and allocate its capital resources to proper investments. So it is of crucial importance to use sophisticated capital budgeting techniques in case of a decision making among investment alternatives. The parameters used in capital budgeting generally require predictions about the future. Predictions about the future will by its nature be uncertain. Traditionally probability theories are used in capital budgeting under risk. However in practice it is generally not possible to know either the exact data or their probability distributions in uncertain situations. Therefore when there is little or incomplete information the application of deterministic capital budgeting models can not be justified. In this paper the application of fuzzy logic to capital budgeting under uncertainty is examined. Net Present Value Technique, one of the most common capital budgeting tehniques, is used to illustrate the application. Uncertain data in the model are expressed as fuzzy numbers and fuzzy arithmetics is used. Only the evaluation of a single project is taken into consideration and multiple and mutually exclusive projects have been excluded. Besides the numerical examples about fuzzy capital budgeting, it has also been attempted to use the method in a real life project carried out by T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Project Evaluation Department. %> 134