Devlet yönetimine katılım açısından Türk kamu yönetiminde halkla ilişkiler
In Respect of participation in the public relations of Turkish public administration
  1. Tez No: 137514
  2. Yazar: ESRA EMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
220 ÖZET Türk kamu yönetiminde yönetime katılımın temel niteliklerinin ve bu alanda yaşanan temel sorunların halkla ilişkiler odaklı olarak incelenmesinden yola çıkarak Türk kamu yönetiminde yönetime katılım-halkla ilişkiler ilişkisini konu alan bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcı demokrasi kapsamında katılım ele alınarak; katılımın tanımlanmasına, işlevine, kaynaklarına, düzeyine ve biçimlerine yer verilerek, katılım genel nitelikleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde halkla ilişkilerin tanımlanmasına ve demokratikleşme bağlamındaki konumuna değinilerek, Türk kamu yönetiminde yönetimi geliştirme çalışmaları ile merkezi ve yerel yönetimler kapsamında halkla ilişkiler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise yönetime katılım; yönetimde gizlilik ve açık yönetim, halkla ilişkilerin tanıma işlevi, ülkemizde bu alandaki mevcut uygulamalar ve bu alanda yaşanan temel sorunlar çerçevesinde değerlendirilerek, yönetime katılım açısından halkla ilişkilerin konumu Türk kamu yönetimi kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
221 SUMMARY This Thesis consists of three main chapters, in which the relationship between participation in the Turkish public administration and public relations is held. This study is done by examining the main qualities and problems of participathon in Turkish public adsministration with the light of public relations. In the first chapter, participation is described in the frame of participatory democracy. Its purpose, source, standard and manners are laid out with the main qualities of participation. İn the second chapter Public Relations is described and its place in the path to democracy is stood on. Public realations is held with the help of the studies on developement of management in Turkish public administration and central and local managements. İn the last chapter, the place of PR in participation is studied in the frame of Turkish public administration. Participation is estimated according to concealed and transparance administration, PR description purpose and existing examples of this management and its main problems. ^«^