Yasamanın yönetsel sorunları: Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Amerika Birleşik Devletleri Kongresi üzerinde bir inceleme
Administrative problems of legislation: A study on Turkish Grand National Assembly and congress of united states of America
  1. Tez No: 137516
  2. Yazar: NAZAN BAŞDEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Daha önceki anayasalar gibi, 1982 Anayasası da yasa yapma yetkisini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu yetkiyi başka bir kuruma devretmeksizin, tek başına kullanır. Demokratik bir düzende, yasa yapma yetkisini elinde bulunduran milletvekillerinin yasa yapma sürecinde uzmanlaşmış olmaları beklenemez. O nedenle, yasa yapma yetkisinin etkin biçimde kullanılabilmesi için, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin destek hizmetlerinden yararlanması önem kazanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri yasama sürecinde pek çok sorunla karşılaşırlar ve çalışmamızın adını oluşturan yasamanın yönetsel sorunları aslında,“yasamanın destek hizmetleri sorunu”dur. Yasama sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine etkili bir danışmanlık hizmeti sunulamamaktadır. Danışmanlık görevi yapan uzmanların sayısı yetersizdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin kişisel danışmanları ise yasama etkinliklerinden çok, seçmenlerin kişisel talepleri ile ilgilenmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütüphanesi ve Arşivi, yasama etkinlikleri ile ilgili görevlerini tam olarak yerine getirememektedir. Ayrıca, hazırlanan yasa öneri ve tasarılarında dil, biçim, içerik, sistematik yönünden önemli sorunlar vardır. Tüm bunlar, yapılan yasaların kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre üyeleri yasama sürecinde etkili bir danışmanlık hizmetinden yararlanırlar. Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde siyasal düzenler birbirinden farklı olsa da, Kongre'nin bu özelliği Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne örnek olabilecek niteliktedir. Yönetsel sorunların varlığı, Türkiye Büyük Millet Meclm'nin saygınlığını 137olumsuz yönde etkilemektedir. Sorunların çözümü için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yönetsel yapısının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Öğretim üyelerinin de yer alacağı bir kurul, yeniden düzenleme çalışmalarını yürütmelidir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, bu kurulun hazırlayacağı raporu uygulayacak kararlılıkta olmalıdır. 138
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1982 Constitution, like the previous constitutions, has given the authority of legislation to Turkish Grand National Assembly. Turkish Grand National Assembly uses this authority himself without transfering it to any other institution. In a democratic system, the deputies, having the authority of legislation, are not expected to be specialized in law-making process. For this reason, deputies' profiting by the support services becomes important for using the authority of legislation effectively. The deputies confront various problems and these administrative problems of legislation are in fact,“the support service problems of legislation”. The deputies are not given an effective consultation service in the legislation process. The number of specialists giving the consultation service is not sufficient. The personal consultants of the deputies are interested in the individual demands of the electors. The Library and Archives of Turkish Grand National Assembly is also unable to give effective support service to the deputies. Moreover, the bills passed by Turkish Grand National Assembly have problems of language, form, content and systematic These problems effect the quality of laws negatively. The members of Congress in the United States of America profit by the effective consultation service in the law-making process. Although Turkish and American political systems are different from each other, this speciality of Congress can be a good example for Turkish Grand National Assembly. The administrative problems of legislation effect the prestige of Turkish Grand National Assembly. The administrative structure shall be put in order again 139to solve the problems. A council- including the members of universities- shall conduct the study of reorganization and the deputies shall be determined to put into effect the report of the council 140