Gürcistan'ın dış politikasına yön veren iç etkenler
The domestic factors which affect Georgian foreign policy
  1. Tez No: 137517
  2. Yazar: KAMİL AĞACANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özet Gürcistan bağımsızlığını kazandığında tam bir karmaşa içindeydi. Ülkede yaşanan etnik savaşlar sonunda Tiflis'in dışında Abhazya ve Güney Osetya'da fiili iktidar odaklan ortaya çıkmıştı. Ayrıca, planlı ekonomiden liberal piyasa ekonomisine dönüşümün yarattığı yapısal sorunlar etnik ve iç savaşın etkisiyle daha şiddetli bir hal almış, ekonomi iflas etmişti. Buna bağlı olarak da bağımsızlığını ilan ettiğinde Tiflis'in önünde birbirine bağlı dört mesele bulunmaktaydı: Toprak bütünlüğünü sağlamak; bunu sağlarken bağımsızlığından ödün vermemek; toplumu ekonomik buhrandan kurtarmak; ve bunların çözümünü hızlandırmak için Batı'ya entegre olmak. Tiflis, karşılaştığı etnik taleplerin kendisini kontrol altında tutmak için Moskova'dan yönetildiğine inanmaktadır. Ayrıca, bağımsızlığın Rusya'ya karşı verilen bir mücadele sonucunda alınması ve daha önce iki defa Rusya tarafından ilhak olunmuşluğun etkisiyle Gürcistan, Rusya'yı bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne yönelik tehdit olarak değerlendirmektedir. Ulusal güç unsurları sebebiyle Rusya'ya tek başına karşı koyamayan Gürcistan, bu ülkeyi dengeleyecek güç olarak Batı'yı görmektedir. Batı'ya yönelmesinin bir diğer sebebi ise hakim siyasi elitin yönetim felsefesidir. Gürcistan'da siyasi partiler Batı yanlısı ve Rus yanlısı şeklinde ikiye ayrılmıştır. Geçen sürede hep Batı yanlı kategorisindeki partiler iktidarda olmuştur. Bu partiler siyasi görüşleri itibariyle Batı'ya yakınlık duymaktadırlar. Ekonomik buhrandan çıkmak için ihtiyaç duyulan dış yardım, dış borç ve yabancı yatırım da büyük ölçüde Batı'dan sağlanmıştır. Bu da Gürcistan'ın Batı'ya yönelmesini pekiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary At the time of independence, Georgia was in total disarray. As a result of ethnic wars, besides Tbilisi, there emerged de facto power centers in Abkhazia and South Ossetia. Moreover, structural problems of the transition from command economy to a market one, aggravated by the ethnic and civil wars, bankrupted the economy. As a result, at the time of independence, Tbilisi faced four interconnected problems: Maintaining territorial integrity; achieving this without any concessions from independence; rescuing the people from the economic crisis; and integrating with the West in order to accomplish the former three aims. Tbilisi believes that the ethnic demands it faces are being directed from Moscow, to have it under control. In addition to this, gaining independence after a struggle against Russia and having a historical memory of being annexed by this state twice, Georgia perceives the former as a threat to its independence and territorial integrity. Unable to oppose Russia alone due to the limitations of its national power, Tbilisi has turned to the West as the potential counterbalance. That is why besides good relations developed with the Western countries, it has already become or announced its intention to become a member of Western institutions. Another reason for Georgia's turn to the West has been political philosophy of its ruling elite. Political parties in this country are classified either as pro-Western or pro-Russian. Until now it was only pro- Western parties that have been in power. What make them feel closer to the West are their political views. Moreover, the fact that foreign aid, foreign credit and foreign investment to deal away with the economic crises have come mainly from the West, reinforces Georgia's inclination towards the west.