Uzun dönemde enflasyonun büyüme maliyeti
The Long run growth costs of inflation
  1. Tez No: 137531
  2. Yazar: MAHMUT KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, uzunca bir süredir Türkiye'de iktisat politikası tartışmalarının önemli gündem maddelerinden biri olan enflasyonun büyüme üzerindeki uzun dönemli etkilerini bir içsel büyüme modeli yardımı ile analiz ederek, bu ilişkinin boyutlarının ve yönünün ne olduğunu ve Türkiye ekonomisinde hangi dinamiklerce belirlendiğini tartışmaktır. Bu çalışma, temel olarak, bir içsel büyüme modelinin yardımı ile, enflasyonun yatırımlar ve büyüme üzerindeki uzun dönemli etkilerini incelemeye çalışmıştır. Hanehalklarmın enflasyonist belirsizlikler nedeniyle üretime sundukları emeği azalttıkları, bunun yanı sıra, tüketimlerinde de boş zaman (leisure) ile bir ikame olduğu varsayımları ile, emek arzının toplam olarak azalacağı; firmalar açısından ise, sermayenin efektif fiyatının artması nedeniyle yatırımlarda bir azalmanın meydana geleceğini ileri süren De Gregorio (1993)'ün içsel büyüme modelinde büyümenin temel belirleyicisi, teknolojik gelişme ve bu çerçevede beşeri sermayedir. Enflasyonun yukarıda bahsedilen etkisi nedeniyle, üretime sunulan emeğin azalacağı, bunun da hem fiziki hem de beşeri sermaye de azalışlara neden olacağı modelin temel savlarıdır. Bu çalışmada kullanılan temel yöntem uzun dönem ilişkilerin belirlenmesinde yararlı bir araç olan koentegrasyon yöntemidir. Bu yöntem yardımı ile, De Gregorio (1993) çalışmasında sunulmuş olan içsel büyüme modeli ampirik olarak Türkiye ekonomisine göre uyarlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye ekonomisinde enflasyon ile büyüme arasındaki ilişkide anahtar değişken yatırımlardır. Ayrıca yapılan hesaplamalarda orta okula devam oranının da büyüme üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Bu etki küçük olmakla birlikte, uzun dönemde büyümenin 69belirlenmesine dönük bir iktisat politikası kararının etkilemeye çalışması gerekli değişkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemle bulunan koentegrasyon ilişkileri Türkiye ekonomisinin 1990'lardan itibaren yaşadığı yapısal kırılmanın etkilerini de gözönüne alacak şekilde genişletilmiş, ancak, yapısal değişikliğin, uzun dönemli ilişkileri etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun temel nedeninin yapısal dönüşüm sürecinin Türkiye'de hala devam ediyor olmasının yanı sıra, yapısal dönüşümün etkilerinin tam olarak ekonometrik analize yansıyabileceği kadar uzun bir dönemin de henüz tamamlanmamış olduğu düşünülmektedir. Çalışmada ayrıca, uzun dönem dengeden sapmaların dinamiklerinin araştırılması için hata düzeltme modelleri kullanılmış; kısa dönem dinamiklerin de uzun dönem ilişkileri desteklediği bulgulanmıştır. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to analyse the long run effects of inflation on growth which has been one of the most important economic policy issues in Turkey by using an endogenous growth model and to discuss the scope and direction of this relation and the dynamics that determine the relation between the two important economic variable in Turkey. In this study, we try to analyse, by means of an endogenous growth model, the effects of inflation on investment and growth processes. In De Gregorio (1993), households are assumed to reduce labor supply due to the inflationary uncertainties. Also, firms are assumed to reduce the investments due to the increase in effective costs of the capital. In De Gregorio (1993) model, the main determinant of the economic growth is technological innovations and human capital in this framework. Due to the above mentioned effects of inflation, the labor supply is assumed to be declined and this caused a decline in both the physical and human capital. The method used in this study is cointegration method which is very useful tool in determining long run relations. By using Johansen's cointegration method, the endogenous growth model used in De Gregorio (1993) adapted for Turkey. According to the results of the study, the key variable in determination of the relation between inflation and growth is investment. According to the regression results, the secondary scholl attainment is also effective on growth. This effect, although it is relatively small, can be considered as one of the important determinants of the economic growth in Turkey. 71The cointegrating relations found in this study, expanded by including the effects of the structural break which Turkish economy has been faced with since 1990's, but it is found that the structural changes does not affect the long run relationship between inflation and growth. In this study error correction models are also employed in order to investigate the dynamics of the deviations from long run equilibrium and it is found that the short run dynamics also support the long run relations. 72