Kazakistan-Rus ilişkilerinde etnik sorun
Ethnic problem in Kazakhstan-Russian relations
  1. Tez No: 137564
  2. Yazar: AİNUR NOGAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÖNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Nogayeva, Ainur, Kazakiştan-Rusya İlişkilerinde Etnik Sorun, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hasan Koni, 100 s. *“**' SSCB döneminde ”böl ve yönet“ politikası çerçevesinde farklı etnik gruplar kendi milli sınırlarının dışında tutulmlîsTsonucu milliyetçi duyguların bastırılması günümüzde yaşanan etnik temelli sorunlar bu politikanın ağır sonuçlarından birini teşkil etmektedir. Etnik olarak Orta^Jsya^mozaik bir yapıya sahiptir. Bu yapı Orta Asya'da hem bölgesel, hem de iç sorunlara neden olmaktadır. Bu çerçevede Kazakistan örneği belli özelliklere sahiptir. Zira Kazakistan'da yerli halk nüfusun ancak % 53 'nü oluşturmaktadır. Rus nüfusu ise diğer Türk Cumhuriyetlerine oranla Kazakistan'da daha çoktur. Çarlık Rusya ve ondan sonra gelen Sovyet hükümetinin Rus ve diğer Slav nüfusunun Ruslaştırma politikalarının bir aracı olmak üzere Kazakistan 'a yerleştirilmesi günümüzdeki bağımsız Kazakistan'da etkisini göstermektedir.Bu durum, Rusya' daki bazı çevrelerce ”soydaşların hak ve özgürlüklerinin korunması“ gerekçesiyle kullanılmaktadır. SSCB'nin dağılmasıyla Rusya, Orta Asya üzerinde nüfuzunu kaybetmeye başlayan Rusya, gîuimiin iktidara gelmesiyle Rusya'nın kendi ”arka bahçesi" olarak gördüğü bölgelere yönelik politikasını değiştirmeye başladı. Bu çerçevede, Rusya tarafından entegrasyon adına yapılan eski etkisini sürdürme girişimlerinde (din, eğitim, dil vasıtasıyla) Kazakistan topraklarında Rus nüfusunun rolü önemlidir. Sovyet Birliği'nin çöküşü ve yeni Bağımsız Cumhuriyetlerin kurulmasıyla Rus nüfusu Rusya'ya göç etmektedir. Rus nüfusun yoğun bir şekilde göç etmesi, Kazakistan için belli bir ölçüde rahatsızlık teşkil etmektedir. Zira Ruslar, Astana, Petropavl gibi büyük şehirlerde yaşamakta ve önemli mevkilerde yer almaktadır. Bununla birlikte, teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren yerlerde hakim durumda bulunmaktadırlar. Bu nedenle bu göçün etkileri ele alınmıştır. Kuzey Kazakistan bölgesi ve Rusya'nın desteklediği diğer grup olan Çarizm zamanında yerleştirilen Kozaklar, ve onların Kazakistan hükümetinden talepleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nogayeva, Ainur, Etnic Problem in Kazakhstan- Russian Relations, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Hasan Koni, 100p. By the USSR's“divide and rule”policy many different ethnic groups were hold out of their national borders. At the result of this policy national identity was supressed and so that many ethnic problems become obvious. Ethnic infrastructure of Central Asia is various. This structure causes regional and internal problems. At this point of view Kazakistan has some specific characteristics. The rate of native people of Kazakhstan is only 53%. The number of Russians in Kazakhstan is greater than that in any Central Asia Republic By placing Russians and other Slav nations the Russification policy driven by Tsar and then by USSR government has effect on independent Kazakhstan. This issue in Russia was used as cause of“protecting rights and freedoms of the same enthnic identity”Starting to lose influence on Central Asian Rebuplics by collapse of USSR, Russia under administration of Putin, started to change policy according to regions considered as“backyard”regions. At this frame, Russians in Kazakhstan take important place in maintaining old Russian influence by so named entegration policy. Collapse of USSR and establishment of independent states caused emmigration Russians to Russia. At the result of this intense emmigration Kazakhstan suffered some problems. The main cause of this is settle of Russians in main cities of Kazakhstan such as Astana, PetropavL Proffesional occupation of Russians was dominant in many industrial areas of Kazakhstan. Because of this emmigration influences were researched Also, issues such as North Kazakhstan and Cossacs, who were settled in Kazakhstan during the period of ruling Tsar and their demands from Kazakhstan government take place in research.