Yerel yönetim gelirleri: Azerbaycan örneği
İncome of local administration: Azerbaijan example
- Tez No: 137563
- Danışmanlar: PROF. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyeti bu dönemden itibaren bir çok alanda olduğu gibi yönetim alanında da yeniden yapılanmaya gitti ve yönetimin bir türü olan yerel yönetim benimsendi. Yeni kurulan belediyeler yerel yönetimin tek örneği olarak Azerbaycan'da faaliyete başladılar. Tüm ülkelerde olduğu gibi Azerbaycan'da da yerel yönetimlerin en önemli konusu gelir olmaktadır. Bu tez çalışmasında da Azerbaycan belediyelerinin gelir yapıları ele alınmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde genel olarak yerel yönetim gelirleri incelenmiş, yerel yönetim gelirlerini doğrudan ilgilendiren merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki hizmet ve gelir dağılımı ele alınmıştır. Önce yönetimler arasında kamu hizmetlerinin bölüşüm kriterleri ve hizmet bölüşümünde uygulanan ilkelerden bahsedilmiş, bundan sonra yönetimler arası gelir bölüşümü incelenerek gelir kaynaklarının bölüşüm sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümün ikinci kısmında ise yerel yönetimlerin olası gelir kaynakları incelenmiştir. Üçüncü kısımda ise dünya ülkelerinden örnekler sunulmuş, bu ülkelerdeki yerel yönetimlerin gelir kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Kısa bir tarihi olan Azerbaycan yerel yönetimlerinin tarihsel gelişimine ikinci bölümün ilk kısmında ışık tutulmuştur. Azerbaycan belediyelerinin mali 108yapılarına ilişkin inceleme yapılmış ve bu bölümün ikinci kısmında belediye gelirleri ile ilgili Azerbaycan Cumhuriyeti mevzuatı irdelenmiştir. Üçüncü kısmında Azerbaycan'da belediyelerin gelir kaynakları incelenmiş ve bunlardan hangilerinin şu an belediyeler tarafından kullanıldığı açıklanmıştır. Son kısımda ise Azerbaycan belediyelerinin mali sorunları ele alınarak şu anki imkanları ile ilk yapmaları gereken uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur. 109
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Republic of Azerbeijan who becomes independent by dissolution of Soviet Union, has been reconstructed in administration field as well as many other fields and adopted local administration which is one of administration methods. Newly established municipalities have started to work as the only examples of local administrations in Azerbeijan. Income is the one of the most important problems for municipalities in Azerbeijan, as well as it is for other municipalities in the world. Income structure of Azerbeijani Municipalities is studied in this thesis. This study consists of two parts. In part one, income of local administrations and income/services distribution between the central and local administrations which is directly affects income of local administrations is studied. Firstly, distrubution criterions and principles of public sevices between the administrations is mentioned and then information is given about income distrubution and distrubution systems between the municipalities. In the second section of part one possible income sources of local administrations is studied. In part three, examples are given from countries and information is given about income sources of local administration of theese countries. Historical devolopment of Azerbeijani Local Administration which have short history, is illimunated in the first section of part two. Examination on 109fiscal structure of Azerbeijani Municipalities has been done and Republic of Azerbeijan Laws which are regulating incomes of the municipalities have been scrutinised on the second section of this part. In the third section, income sources of Azerbeijani Municipalities are investigated and the ones which are being used by the municipalities are explained. In the last section, having studied fiscal problems of Azerbeijani Municipalities, advise given to them about what they are supposed to do first with their present condition. 110