Yönetim kurumları çerçevesinde askeri idare sistemi
- Tez No: 137565
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
TEZ OZETI Genel yönetim kuramları çerçevesinde Askeri İdare anlayışı değerlendirilirken, modern toplumlarda yöneticinin oynadığı rolün önemi son yıllarda gittikçe artan ölçüde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Yetenekli yöneticiler, dinamik ve başarılı her yapılanma için yaşamsal değer taşımaktadır. Belirli bir amaçla yapılandırılan her örgüt para, insan, malzeme gibi araçlara gereksinim duyacaktır. Ancak eğitimli ve yetenekli bir yöneticiye sahip olmayan hiçbir örgüte verimli olamayacak ve amaçlarını gerçekleştiremeyecektir. Yönetimin etkin olması sonucunda örgüt kendini zamana bağlı olarak yenilerken, yetkinliğinin ve örgüt içi çalışan doyumunun artması sağlanacaktır. Modern toplumlarda yöneticinin oynadığı rolün önemi son yıllarda gittikçe artan ölçüde ortaya çıkmış bulunmaktadır. Yetenekli yöneticiler, dirik ve başarılı her örgüt için yaşamsal değer taşımaktadır. Belirli bir amaçla oluşturulmuş bir örgütte para, insan, malzeme gibi araçlara gereksinim duyulur, ancak verimli ve etkin bir yöneticiye sahip olmayan hiçbir yapı verimli olamaz ve amaçlarım gerçekleştiremez. Askerlik idare uğraşı olup, komuta ve_ yönetim alanlarım kapsar. Komutan, askeri örgüt yapısında başarıya ulaşmanın en önemli öğesidir. Mesleki ve deneysel, bilgi, yetenek, yöneticilik yeteneği ve liderlik niteliği ile insan, para, donanım, tesis, araç ve gereci en uygun şekilde kullanarak başında olduğu örgütün amaçlarını elde etmek sorumluluğunu taşır. Bu tez çalışmasında, askeri idarede, yönetim kavramı ile işlevlerinin neler olduğu hakkında genel bir yapı oluşturulmaya çalışılacaktır. -209Öncelikle tezin ana konularından biri olan modemj£öü£lim,üzerine ayrıntılı bir araştırma yapılmıştır. Bu bölümde modern yönetim üzerine bilimsel yaklaşımlar ve çalışmalar kronolojik olarak ele alınmıştır. Özellikle toplumların sosyal yapısındaki köklü değişikliklerin yönetim anlayışlarını da değiştirdiği vurgulanmıştır. Günümüze gelindiğinde ise küreselleşmenin toplum sosyal yapısı üzerindeki etkileri ortaya konarak bilim adamlarının 21 nei yüzyılda modem yönetim yapısı görüşleri ayrı yan ele alınmış ve bir potada eritilmiştir. İzleyen bölümde Silahlı Kuvvetlerin idare yapısı incelenen bilimsel yönetim yaklaşımları ile 20 nci yüzyıl yönetim akımları çerçevesinde incelenerek öznel sayılabilecek bir değerlendirme yapılarak askeri idare yapısının ana hatları genel yönetim kuramları çerçevesinde anlatılmaya çalışılmıştır. Bir sonraki aşamada ise genel olarak askerlerin yönetim yaklaşımı ile sivillerin yönetim yaklaşımları karşılaştırılmış ortak olan ve ayrılan yönleri incelenmiştir. Bu bölümde özellikle modern ordu yapısından bahsedilirken sadece malzeme, silah ve teçhizat yapısının ele alınmasının yeterli olmadığı ortaya konmuş ve yönetim yapısının verimlilik üzerine olan etkisi vurgulanmıştır. Unutulmamalıdır ki çok iyi silahlar kötü kullanıcıların elinde hiçbir etki göstermez. Modem yönetim yaklaşımları açısından Silahlı Kuvvetlerin mevcut yapısı, geleceğe yönelik tasarıları, konsept ve öğretileri kişi, malzeme ve tasan yönetimi açısından elde edilebilen bulgular doğrultusunda değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hazırlanan bu tez askerlerinde sivillerinde aynı türden yönetim modellerini kullandıklarını ve değişen küresel ortamda aynı türden sorunlarla karşılaştıklarından benzer yöntemlerle de birbirlerinin yönetim tarzlarını kullanabileceklerini iddia etmektedir. -210
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY As we evaluate the Military Management Intelligence within the frame of the General Management rules, the raising importance of the modern community manager's role is much more obvious in the late years. Talented managers are vital for every dynamic and successful construction. Every organization which was constructed because of a special purpose will eventually need tools like money, people and material. But, the organizations lacking educated and talented managers can't meet their needs and their tasks won't be profitable. With an effective management leading, the organization will refresh itself according with the time and together with the organization workers will be more satisfied. Modern community manager's role is much more obvious in the late years. The talented managers are vital for every successful and dynamic organization. Tools like money, people and material will be needed for an organization which was constructed for special purposes but there isn't any construction which can be profitable and meets its purposes without having a profitable and effective manager. Military is a professionalism of management and it covers commanding and leading areas. The commander is the most important member for a successful military organization structure. A leader with occupational and experimental data, talent and talent to lead, can use the money, equipment, facilities and the tools with best way possible and will recognize his/hers responsibility to meet his/hers organizations need. -211-During the study of these theses, a general construction of the management concept and its functions in the military management will be constructed. First of all a detailed investigation about the modern management, which is one of the important subjects of the thesis was made. In this part, the studies and scientific observations are in the chronological order. Especially, the deep changes in the community's social constructions also change the management concepts as well. As we reached the present, starting from a point of globalizations effects to the community's social structure was melted in the same basket with the science man's comment about the 21st century's modern management construction. In the following part, scientific management approaches about the Armed Forces of the 20th centuries managing styles were tried to be explained according to the main lines of the military management construction. In the next level, the military management approach and the civil management approaches matching and non-matching sides were observed. In this part, while we talk about the modern army structure, it was proved that the materials, weapons and equipment is not enough and the management structures importance on the profit was stressed. Never forget that, the best weapons will no effect in the hands of a mean user. The Armed Forces present structure was evaluated by the modern management approach, future plans, concepts and the education of a person, who was evaluated by the materials and plans management. 212-As a result of these theses, we can say that, the military and the civil use the same kind of management models and with the changing global environment they meet the same kind of problems. -213-