IMF destekli istikrar programlarının etkinliğinin değerlendirilmesi (1980-2002)
  1. Tez No: 137579
  2. Yazar: ADEM KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BOCUTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amacı, ülkelerin ekonomik kriz ortamından çıkmasında anahtar role sahip istikrar programlarının makroekonomik temellerini ve teorik çerçevesini ortaya koymak; daha önce dünyada ve Türkiye'de uygulanmış istikrar programlarının deneyimlerini aktarmak ve IMF destekli istikrar programlarının ne ölçüde başarılı olduğunu test eden bir ekonometrik analiz geçekleştirmektir. Çalışma temel olarak üç aşamada yürütülmüştür. İstikrar programlarının makroekonomik temellerinin ve teorik çerçevesinin ortaya konduğu bölümler çalışmanın teorik altyapısını oluşturmaktadır. Daha sonra 1980-2002 yıllan arasında dünyada ve Türkiye'de uygulanmış belli başlı istikrar programlan ile Güneydoğu Asya Krizi ve krize MF'nin yaklaşımı değerlendirilmiştir. Çalışmanın son aşaması ise IMF destekli istikrar programlarının etkinliğinin test edildiği ekonometrik analiz bölümüdür. IMF destekli istikrar programlanmn uygulanmasıyla, iç ve dış dengeyi yansıtan başlıca makroekonomik değişkenlerdeki etkilenmeyi test edecek ekonometrik bir model oluşturulmuştur. Analiz, En Küçük Kareler yönteminin kullanıldığı çift taraflı logaritmik bir regresyon modeli yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Türkiye, Mısır, Nijerya, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Brezilya ve Meksika incelenmektedir. Analiz kapsamına alman başlıca makroekonomik değişkenler; döviz kuru, faiz oram, TEFE, sanayi üretimi, işsizlik, ihracat, ithalat, kamu dengesi, iç borç ve dış borçtur. Analiz dönemi, 1992-2000 yıllan arasındaki üçer aylık verileri kapsamaktadır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; ekonometrik modele ait yüz adet denklemden otuz birinde etkilenme olduğu tespit edilmiştir. Olumlu yönde etkilenen değişkenler ve ülke sayılan sırasıyla; döviz kuru (2), faiz oram (2), işsizlik (2), ihracat (2), ithalat (2), iç borç (2) ve kamu dengesi (1) olmak üzere belirlenmiştir. Olumsuz yönde etkilenen değişkenler ve ülke sayılan ise; TEFE (4), işsizlik (3), iç borç (3), faiz oranı (2), sanayi üretimi (2), dış borç (2), ihracat (1) ve ithalat (1) şeklinde sıralanmaktadır. xn
Özet (Çeviri)
03. Summary The subject of this study is to analyse the macro economic foundations of stabilization programs having key role to end countries' economic crises and to present both theorical framework and experiences of previously applied stabilization programs in the world and Turkey, and to conclude the success of IMF oriented stabilization programs by applying econometric techniques. This study basically covers three chapters. The chapter including macro economic foundations of stabilization programs and theorical framework establish the theorical basic of the study. Then, certain IMF stabilization programs to put into practice during the period of 1980 and 2002 in the world and Turkey, and the south Asia crises have been examined. In the last chapter of the study an econometric analysis has been applied to test the efficiency of IMF oriented stabilization programs. The econometric analysis employing double-log OLS method includes the major macro economic variables accepted as an indicator for internal and external balances. The econometric study covers the variables for Turkey, Egypt, Nigeria, Pakistan India, Indonesia Philippines, South Korea, Brazil and Mexico for the period of 1992 and 2002. The major macro economic quarterly variables are exchange rate, interest rate, WPI, industrial production, unemployment rate, export, import, budget balance, internal end external debt. Econometric results in the 31 equations over the 100 equations imply that stabilization programs have positive impact on the following variables regarding country's number within the parenthesis exchange rate (2), interest rate (2), unemployment (2), export (2), import (2), internal debt (2) and budget balance (1), while stabilization programs have negative impact on the following variables such as WPI (4), unemployment (3), internal debt (3), interest rate (2), industrial production (2), external debt (2), export (1) and import (1). XIII