Türkiye'de uygulanan Uluslararası Para Fonu (IMF) destekli istikrar programlarının tarım sektörüne etkileri
The effects of International Monetary Fund (IMF) supported stabilization programs applied in Turkey on the agricultural sector
- Tez No: 214162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de uygulanan IMF destekli istikrar programlarınıntarım sektörüne ektilerinin analizi amaçlanmıştır. Tarım, dünyadaki tüm ülkeleriçin son derece önemli bir sektördür. Çünkü tarım, canlılar için gerekli olan temelbesin maddelerini üretmektedir. Bu nedenle tarım sektörü ister gelişmiş isterazgelişmiş olsun, tüm ülkeler tarafından desteklenmektedir.Gelişmekte olan ülkeler, bozulan makro ekonomik dengelerini tesisedebilmek için IMF istikrar programı uygulamaktadırlar. IMF destekli istikrarprogramları, özellikle 1980'li yıllardan sonra, yapısal uyum programlarıvasıtasıyla tarım sektörünü etkilemektedir. Böylece, hükümetler tarımsaldestekleme politikalarını belirlemede bağımsız bir şekilde hareketedememektedirler. Onlar, IMF'nin ileri sürmüş olduğu şartları da göz önündebulundurmak zorundadırlar.Türkiye de IMF ile sıkı ilişkiler içerisinde olan bir ülkedir. Bu ilişkilertarım sektörünü etkilemektedir. Özellikle 2000 yılından sonra, IMF destekliistikrar programlarının tarım sektörü üzerindeki etkileri önemli ölçüdehissedilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, söz konusu etkileri ortaya koymaya vetarımsal destekleme politikaları hakkında önerilerde bulunmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to analyse the effects of IMF supported stabilizationprograms applied in Turkey on the agricultural sector. The agriculture is veryimportant to countries in the world. Because, this sector grows autputs which isnecassary to all alives. Because of this, the agricultural sector is sopported by allcountries whether developed or developing.Developing countries apply the IMF stabilization programs to balancetheir distorted macro economic positions. The IMF supported stabilizationprograms especially since 1980?s, has been affecting agricultural sector as a resultof structural adjustment programs. Thus, goverments are not independent anymore to apply the agricultural support policies. They have to take intoconsideration the reguest of IMF.Turkey also has relations with the IMF. These relations affect theagricultural sector. Especially after 2000, the effects of IMF supportedstabilization programs on agriculture become very importent. In this study weexamine this effects and make suggestions agricultural support policies.