Ergenlerde temel ihtiyaçların karşılanma düzeyi ile başaçıkma davranışları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 137578
  2. Yazar: MUHAMMET İKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
02. ÖZET Bu araştırmanın amacı, ergenlerde temel ihtidaların karşılanma düzeyi ile başaçıkma davranışları arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırma grubu Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Yunus Emre Lisesi ve Erdoğdu Lisesi'nden tesadüfen seçilmiş 4 1 1 öğrencidir. Araştırma grubuna alınan kız öğrencilerin sayısı 230, erkek öğrencilerin sayısı ise 181'dir. Belirlenen öğrencilere dağıtılan ölçeklere verilen cevaplar üzerinde istatistiksel işlemler yapılmıştır. Bu araştırma, korelasyonel yönteme dayalı bir çalışmadır. Araştırmanın veri toplama araçları, ÖZBAY ve ŞAHİN (1997) tarafından geliştirilmiş, geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“ Stresle Başaçıkma Tutumları Envanteri”, ÖZBAY ve İKİNCİ (2003) tarafından geliştirilen, geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan "Temel İhtiyaçlar Ölçeğindir. Araştırmada deskriptif istatistik yanında Varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizinde grup farklılıklarının kaynağını belirlemek için karşılaştırma sonrası ranj testi Bonferroni kullanılmıştır. Temel ihtiyaçların karşılanma düzeylerinin birbirleri ile ve başaçıkma tutumları ile olan ilişkilerini incelemek üzere korelasyon tekniklerine de yer verilmiş ve tüm veriler.05 düzeyinde test edilmiştir. Bu araştırmada temel ihtiyaçların karşılanma düzeyi üzerinde cinsiyet ve sınıf farklılıklarına, temel ihtiyaçların karşılanma düzeyi ile ilgili olarak başaçıkma seçimleri açısından gruplar arası farklılıklara ve temel ihtiyaçların karşılanma düzeylerinin birbirleri ve başaçıkma tutumları ile olan etkileşimlerine ilişkin bulgular saptanmıştır. Temel ihtiyaçların karşılanma düzeyi üzerinde bir değişken olarak cinsiyetin manidar düzeyde etkisi olduğu bulunmuş, kız öğrencilerin sevme-sevilme ihtiyacım erkek öğrencilere oranla daha fazla, özgürlük ihtiyacını ise daha az karşılayabildikleri saptanmıştır. Bir değişken olarak temel ihtiyaçların karşılanma düzeyinin Aktif Planlama, Dış Yardım Arama, Duygusal Kaçma ve Kabul Bilişsel Yeniden Yapılandırma tarzı başaçıkma seçimleri arasında manidar düzeyde etkisi olduğu saptanmıştır. Temel ihtiyaçların karşılanma düzeyi yükseldikçe Aktif Planlama, Dış Yardım Arama, Duygusal Kaçma ve Kabul Bilişsel Yeniden Yapılandırma tarzı başaçıkma seçimlerinin arttığı görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to investigate the relationship between the basic needs and coping behaviors of adolesccents. Participants of the study are freshman and junior high school students from Yunus Emre and Erdoğdu High School. Of 411 total stuents 230 are female, and 181 are male students. These student participated in this study were voluntarrity and sandomly selected from each high school. This study is coustitutes a correlational methodology. Data collection instruments used in the study are Coping Attitudes Scale (ÖZBAY&ŞAHİN, 1997) and Basic Needs Questionnarie (ÖZBAY&İKİNCİ, 2003). Both descriptive and infrentional statistical tools were used in the study. Between group Compariens were computed with Benferroni Ranj test. All statistical analysis were tested at.05 significance level. The result of the study showed that gender and grade differences were apparent for high school junior and seniors. Coping behaviors are tend to vary with basic need priorities. Different basic needs profiles were obtained for different groups. Among coping behaviors active planning, external help seeking, emotional disengagement, and acceptance- cognitive restructuring. Type of copings vary with basic need attainment. The coping styles of active planning, external help seeking, emotional disengagement, an acceptance-cognitive restructuring types of coping are more attempted as needs attainment gets higher. The findings of the study is discussed in terms of choice therapy based basic needs and coping behaviors in adolesence, and bome implications for helping professsional in school, as well. VIII