Zihinsel antrenman programının 12-14 yaş erkek çocuklarda hız performansına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 137587
  2. Yazar: ADEM BATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
02. Özet Bu çalışmanın amacı; zihinsel antrenman programının sürat performansına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Kaledibi İlköğretim Oklunda okuyan 12-14 yaş grubu 51 erkek çocuk denek olarak katılmıştır. Deneklerin sürat performanslarının değerlendirilmesinde 50 metre koşujeslipretest ve posttest şeklinde uygulanmıştır. Koşu süresi el kronometresi ile ölçülerek saniye cinsinden kaydedilmiştir. İlk ölçümün ardından denekler tesadüfi yöntemle deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki çocuklarla 6 gün süreyle günde iki kez (sabah 10.00-akşam 16.00) toplam 12 seans zihinsel antrenman programı uygulanmıştır. Zihinsel antrenman programının tamamlanmasının ardından 50 metre koşu testi tüm grupta posttest şeklinde uygulanmıştır. İstatistik test yöntemi olarak gruplar arasındaki farklılığı test etmede Bağımsız t-testi uygulanmıştır (0.05). Test sonuçlan deney ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir (pO.01). Araştırma, zihinsel antrenmanın yeni bir hareket becerisinin daha kolay ve hızlı öğrenilmesinde ya da zaten bilinen hareket becerisinin daha doğru ve akıcı bir şekilde uygulanmasında olumlu yönde etkili olduğunu göstermektedir. Sportif hareket performansının artırılmasında fiziksel antrenman kadar zihinsel antrenman uygulamalarına da yer verilmesi önem arz etmektedir. VT
Özet (Çeviri)
03. Summary The aim of this study is to research the effects of mental training programme on speed performance. As subject of this study 51 boys between the age of 12-14 in Kaledibi Elementary School are participated into the study. 50 meter running test is applied as pretest and posttest in evaluating the speed performances of the subjects of the study. Running duration is measured by handchronometer and written down as a second in time. After the first measurement, the subjects of the study are randomly assigned into two groups as an experimental and control. Totally 12 seasons mental training programme is given to the experimental group for six days, twice in a day (10.00 a.m.- 04.00 p.m.). At the end of the mental training programme, 50 meter running test is tested in both groups as posttest. As a statistical test method, independent sample test is used for testing the differences between the groups (oc=0.05). The results of the test show that there is a statistically significant difference between the experimental and control groups (pO.Ol). The study shows that mental trainin has positive effects an learning new movement skills more simple and quickly or movement skills already known correctly and fluently. In increasing the sportive movement performance, it is important that mental training must be used as such as physical training activites.