Doğrudan yabancı yatırım kararları
Foreign direct investment decisions
  1. Tez No: 137588
  2. Yazar: AHMET KURTARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
02. Özet Şirketlerin uluslararasılaşma sürecindeki ilk iki aşama olan ihracat ve lisans anlaşmalarından sonra son aşama doğrudan yabancı yatırım yapmaktır. Firmalar, ihracat ve lisans anlaşmaları yoluyla elde edemeyecekleri bazı avantaj lan, ilgili ülkeye doğrudan yabam yatırım yapma karan alarak sağlamaya çalışırlar. Çok uluslu şirketlerin yabancı bir ülkede doğrudan yabancı yatınm yapmalanndan elde edecekleri avantaj larının yarımda kuşkusuz bazı olumsuzluklarla da karşılaşmalan mümkündür. Burada çok uluslu şirketlerin sahip olacaklan dezavantaj, yabancı bir ülkede faaliyette bulunmanın getireceği ekonomik ve politik risklerdir. Bu sebeple çok uluslu şirketler gerçekleştirmeyi düşündükleri yabancı yatınmlan değerlendirirken muhtemel riskleri de değerlendirme kapsamına almalı ve bu doğrultuda karar vermelidir. Bu çalışmanın amacı, doğrudan yabancı yatırım kararlannda belirleyici olan faktörleri araştırmak ve doğrudan yabancı yatınmlann değerlendirilmesinde yerli yatınmlardan farklı olarak kullanılması gereken yöntemi incelemektir. Çalışmadan elde edilen sonuca göre, doğrudan yabancı yatınmlann değerlendirilmesinde yerli yatınmlann değerlendirilmesinde kullanılan sermaye bütçelemesi yöntemlerinden farklı olarak düzeltiliş bugünkü değer yönteminin kullanılması en uygun yol olarak görülmektedir. Çünkü yerli yatınmlann değerlendirilmesi için geliştirilen sermaye bütçelemesi yöntemleri, yatınm projesinin ekonomik ömrü boyunca sağlayacağı nakit gmşlerinin hesaplanmasında ve kullanılacak uygun -iskonto oranının belirlenmesinde eksik kalmaktadır. Düzeltilmiş bugünkü değer yöntejnvhem bu eksiklikleri ortadan kaldırmakta hem de iki adımlı bir yaklaşım olduğu için değerlendirme sonuçlarını daha detaylı olarak görebilme imkanı sağlamaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary Final stage is foreign direct investment after exporting and licensing that are first two stages in which are firms' internationalization process. Corporations try supplying by taking foreign direct investment decision some advanteges which won't be able to obtain via exporting and licensing. Multinational corporations come across some negativeness when they invest in a foreign country. These negativeness are political and economical risks. So multinational firms must regard likely risks when they evaluate foreign direct investment. This study's purpose is search factors which are determinants of foreign direct investment decisions and must be used approach in evaluation of foreign direct investments. According to result of the study adjusted present value approach must be used for the evaluation of foreign direct investments rather than the approaches which is used extensively in evaluating domestic investments are insufficient for the calculating of cash flows which investment project will obtain and at the determination of appropriate discount rate. Adjested present value approach is remove both this deficiencies and obtain opportunity of understand because of two-step approach. Furthermore, adjusted present value approach obtain to opportunity that results of evaluation were could seen as more detailed. IX