Çocuklarda motor beceri ve imgeleme çalışmalarının psikomotor gelişime etkisi
The effect of motor skill and imagery application on psychomotor development in children
- Tez No: 522337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: 13 yaş erkek çocuklarda motor beceri ve imgeleme çalışmalarının psikomotor gelişime etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma grubunu, Kocaeli/İzmit 29 Ekim Ortaokulu'nda eğitim öğretim gören 13 yaşında 40 gönüllü erkek çocuk oluşturmuştur. Araştırma grupları tesadüfi yöntemle 10'ar kişilik 4 gruba (kontrol, deney-1,deney-2, deney-3) ayrılmıştır. Veri toplama aracı olarak, ince ve kaba motor becerileri içeren 8 istasyondan oluşan beceri parkuru uygulanmıştır. Deney gruplarına 8 hafta boyunca haftada 2 gün motor beceri ve imgeleme programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise uygulamaların dışında tutulmuştur. Araştırma gruplarının ön test ve son test sonuçlarını oluşturan istasyon puanları ve parkur bitiriş süreleri kaydedilmiştir. Verilerin çözümlemesi SPSS 21.0 paket programında yapılmıştır. Normallik testi sonuçlarına göre, Wilcoxon Testi, Kruskal Wallis Testi, Paired Samples Testi ve One Way Anova testi uygulanmıştır. Verilerin analizi %95 güven aralığında, p0.05). Parkur toplam puanı ve parkur bitiriş süresi ön test ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05) Araştırma gruplarının top değiştirme ve slalom istasyon puanı son test ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the psychomotor development effect of motor skills and imagery application on 13 year-old boys. Method: The research group is consisted by 40 male volunteer children who have studied in Kocaeli/Ġzmit 29 October Secondary School. The research groups were divided into 4 groups (control, experiment-1, experiment-2, experiment-3) with random method as n=10 children per group. As a data collection tool, a skill track consisting of 8 stations including fine and gross motor skills was applied. Experiment groups were applied the motor skills and imagery program as 2 days a week through 8 weeks. The control group didn‟t participate in imagery and motor skills exercises. Station scores and track finishing time that constitute the results of the pre test and post test of the research were recorded. The analysis of the obtained data was done in SPSS 21.0 version. According to the normality test results, Wilcoxon Test, Kruskal Wallis Test, Paired Samples Test and One Way Anova test were applied. Analysis of the data was assessed at a level of p0.05). There were no significant difference between the total score of the track and the pre test averages of the track finish time (p>0.05). There were no statistically significant difference between the study groups, ball change and slalom practice post test station score averages (p>0.05).