Türkiye'de kredi kartı uygulaması ve kredi kartı kullanımının incelenmesi
Implementation of credit card in Turkey and analyzing credit card usage
  1. Tez No: 207213
  2. Yazar: NİDA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETKARABULUT, Nida. Türkiye'de Kredi Kartı Uygulaması ve Kredi Kartı Kullanımının İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007.Ülkemizde gün geçtikçe büyüyen Kredi Kartı Sistemi'ni inceleyen bu çalışmada, 1. bölümde kredi kartları ile ilgili genel bilgilere ve sistemin işleyişine değinilmiştir. Çalışmanın 2. bölümde ise, Türkiye'de Kredi Kartı Uygulaması ve sistemin işleyişine detaylıca değinilmiştir. Yine bu bölümde Türk Hukuku açısından kredi kartlarının niteliği yer almaktadır. Çalışmanın son bölümü ise, Kartlı Ödeme Sisteminin taraflar için olumlu olumsuz yanlarını ve ekonomik açıdan etkilerini içermektedir. Çalışmanın ana amacını ifade eden 3. bölümde ayrıca Türkiye Kartlı Ödemeler Sisteminin büyüklükleri yer almaktadır. 2002 yılından 2006 yılı dahil olmak üzere beş yıllık periyotta sistemdeki kullanımlar Bankalararası Kart Merkezi, T.C. Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan elde edilen verilerle değerlendirilmiştir.Kart kullanımının toplumda yaygınlaşması sonucu bireyler, işyerleri, bankalar ve kamu otoritesi açısından çok sayıda avantajlar oluşmuştur. Bunun karşılığında sistemin halen tam olarak belirli kuralları olmadığı için sorunlar yaşanmaktadır.Kredi kartı kullanımı bankaların mevduat hacmini arttırırken bir yandan da kredi hacimlerini arttırmaktadır. Bankacılığın temeli toplanan fonları, getirisi olacak şekilde plase etmek ve bu plasman riskini yaygın tutmaktır. Kredi kartları ile de riski en geniş biçimde yaymak mümkün olmaktadır.Türkiye'deki kartlı ödeme sistemleri son yıllarda Avrupa'ya göre oldukça büyük bir gelişim göstermiştir. Avrupa Birliği uyum sürecinde Türk Bankacılık Sektörü birçok konuda geride kalmış olmasına rağmen kartlı ödeme sistemlerindeki gelişmesiyle örnek olarak gösterilmektedir.Bankacılık sektörü rekabet adına ortak alt yapı girişimlerine daha çok önem vermeli, daha etkin analizler yaparak hedef kitlesini daha doğru belirlemeli ve bu yönde etkin pazarlama teknikleri kullanılmalıdır. Bankacılık sektörü, kartlarını kullanan ve kullanma potansiyeli yüksek bireylerin nakit para yerine daha çok kartlı ödeme sistemlerini tercih etmelerine çalışmalıdır. Bu sayede işlemlerin daha güvenli yapılması, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi ve daha az nakit para kullanımı ile ülkemizdeki nakdi para maliyetlerinin azalması sağlanabilecektir.Anahtar Sözcükler1.Kredi Kartı2.Kartlı Ödeme Sistemleri3.Satış Terminali4.Otomatik Vezne Makinası5.Bankacılık
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKARABULUT, Nida. Implementation of Credit Cards in Turkey and Analyzing Credit Card Usage, Thesis of Masters, Ankara, 2007.In our country the growing Credit Card System by the day examined in this study, it is touched upon general information related with credit cards and the operation of the system in the first section. In the second section of the study, it is touched upon operation of the system in detail and Implementation of Credit Cards in Turkey. Again in this section qualification of the credit cards as a matter of Turkish Law is taken place. The last section of the study comprises positive and negative sides of Card Payment System for behalves and its effects as a matter of economy. In the third section that infers the main objective of the study, amplitudes of the card payment system in Turkey take place. In the five year period from 2002 to 2007 the usage in the system is evaluated with the data getting from Interbank Card Center, Central Bank of the Republic of Turkey, Banks Association of Turkey and Banking Regulation and Supervision Agency.Too many advantages formed as a matter of persons, business places, banks and authority of public as a result of becoming widespread of card usage in the community. In consideration of this, because the system has no definite rules yet, problems exist.While the card usage raises the bank deposit volume, on the other hand it raises the credit volumes. The basis of banking to place collective funds that will generate income and to keep widespread this placement risk. It is possible to spread widely placement risk with credit cards.In recent years the card payment system in Turkey denotes a big development comparatively according to Europe. In European Union adaptation process although Turkish banking sector get behind in many subject, our country is shown as a reference because of performance in payment systemBanking sector should give more importance to basic facilities, determine target mass by making more effective analyses and use effective marketing strategies for competition in payment system. Banking sector should try to provide the persons who use credit cards or have usage potential of credit cards prefer card payment system more instead of using cash. In this way, decrease of cost of cash in our country will be provided by making the transactions safer, discouraging the informal economy and using cash fewer.Key Words1.Credit Card2.Card Payment System3.Point of Sales Terminal4.Automatic Teller Machine5.Banking