Yeni ekonomi ve Türkiye
- Tez No: 137595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
02. Özet özellikle 1990'h yıllardan sonra tartışılmaya başlanan yeni ekononü_ve yarattığı etkiler, iktisadi tartışmalarda merkezi bir öneme sahiptir. Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde başlayarak yayılan bu süreç, enflasyonsuz büyüme sağladığı gibi işletmeler açısından da verimlilik artışı yaratmaktadır. Yeni ekonomiyi yakalayamayan ülkelerle, bu süreci yakalayan ülkeler arasındaki gelişmişlik farkı hızla açılmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında yeni ekonomiyi yakalayarak gelişmişler arasına katılan örnekler de bulunmaktadır. İletişim teknolojisindeki gelişmelerle başlayıp küreselleşmeyle yayılan yeni ekonomi süreci, gelişmiş ülkelerin elde ettiği basanlarla uluslararası jşk^nojjainin, gündemine girmiştir. Bu çerçevede gerek kamu alanında gerekse de özel sektörde yarattığı maliyet avantajları ve verimlilik ile yeni ekonomiye geçiş arayışları hızlanmıştır. Çalışmanın amacı, yeni ekonomiyi hazırlayan şartlar ve yeni ekonominin etkileri ışığında, Türkiye'de ve dünyadaki belli başlı ülkelerde durum saptaması yapmaktır. Çalışma kapsamında; teknolojik yenilikler, bilgi toplumu, küreselleşme, yeni ekonominin makro ve mikro ekonomik etkileri, Türkiye'de ve dünyada yeni ekonomi ve elektronik devlet konulan ele alınmıştır. Çalışmada, uygulanabilmesi için gerekli reformlann gerçekleştirilmesi durumunda, yeni ekonominin ülkelere verimlilik artışı ve ekonomik büyüme sağlayabildiği saptanmıştır. Türkiye açısından bakıldığında; Türkiye'nin gerekli yasal düzenlemeleri yapması, özel sektörü teşvik edici programlar uygulaması, bilişim teknolojisine yatınm yapması durumunda benzer sonuçlan yakalayacağı düşünülebilir. Mevcut durum itibariyle Türkiye bu alanda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olmakla birlikte pek çok gelişmekte olan ülkeden de daha iyi durumda olduğu söylenebilir. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary Arguments regarding new economy and its effects particularly post 1990s era have major importance in economic agenta. This newly concept has been initated and expanded in the USA and other developed countries and generated economic growth without inflation as weel as high level productivity in business firms. Entailing formation of the new economy has also increasingly broadened the gap between developed and developing countries. There are several cases that some developing countries have enhanced their economic development and joined the developing countries. The rapid development of the information technology and globalization with the formation of the new economy came into international agenta and challenged various countries, especially developing ones. In this context, new economy has generated low cost and high efficiency in both public and private sector and encouraged the transition of developing countries to the new economy. The aim of this study is to determine the effects of new economy, the conditions encouraging the transition of the new economy concerning the positions of Turkey and other major countries in the world. Within the scope of this study, following topics such as technological innovations, knowledge economics, globalization, macro and micro effects of new economy, new economy in Turkey and in the world and e-government have been evaluated. In this study it is concluded that in the case of realizing the necessary reforms, new economy increases economic growth and productivity. This conclusion is also valid for Turkish economy if required legal regulations, incentive programs for private sector and information technologies are being implemented. Regarding existing conditions, even though Turkish economy is not well developed as much as developed countries, it has much better conditions compared to other many developing countries. VIII