İşsizlik sigortası kavramı ve uygulaması
The Concept of unemployment insurance and its application
- Tez No: 137600
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
02. Özet“İşsizlik Sigortası Kavramı ve Uygulaması”başlıklı tez çalışmamın amacı; sosyaj, güvenlik kavramı ve işsizlik jigorjagı kapsamının neler olduğu, işsizlik sigortasının hukuki dayanakları, Türkiye'de ve dünyadaki gelişmiş ülkelere göre uygulamaya geç başlansa da ülkemizdeki kısa süredeki uygulamaları, uygulama sonucunda eksik taraflarının neler olduğu, işsizlik sigortasının sadece işsizlik ödeneği ödemesi olmadığı bunun yanında, danışmanlık hizmetlerinin, işe yerleştirme hizmetlerinin ve mesleki eğitim hizmetlerinin de en az işsizlik ödeneği kadar önemli olduğunu ayrıca işsizlik ödeneğinin diğer ülkelere göre yetersiz olduğunu ortaya koymaktır. Ayrıca işsizlik sigortasını uzun süredir uygulayan ülkelerde alınan sonuçlar ülkemizdeki uygulamaları doğru değerlendirmek maksadıyla araştırmamızda yer almıştır. İşsizlik sigortası uygulaması bütün ülkelerde kanunlarla yapıldığı için öncelikle kanuni dayanaklar ve bunların sonuçları ortaya konmuştur.“İşsizlik Sigortası Kavramı ve Uygulaması”tez çalışmamda işsizlik sigortası ile ilgili hukuki dayanaklardan, İş kurumunun verilerinden, İşsizlik ve işsizliğin yarattığı sonuçlarla ilgili yayımlanan bilgilerden faydalanılmıştır. Araştırmamızın giriş bölümünde sosyal güvenliğin tarihsel süreci yer almıştır. Girişten sonra tez altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde issizlik kavramı ve işsizlikhîmüca^eigjDOİitikaları, ikinci bölümde işsizlik sigortası ve işsizlik yardımı, üçüncü bölümde Türkiye'de işsizlik sigortası, dördüncü bölümde işsizlik sigortası uygulamasında yetkili kurumlar ve uygulaması, beşinci bölümde işsizHk__sigortası fonunun mali durumu, altıncı bölümde issizlik siggjlasının avantatve, dezavantajları yer almaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary The purpose of my thesis study“ The Concept of Unemployment Insurance and its Application ”is to search and present; what the scope of the social insurance concept and unemployment insurance; although having a short history of application compared with the developed countries, models of application within this short phase; the missing sides of the program put into application in Turkey; that unemployment is not just“unemployment benefit ”but more than that by providing consultancy services, reemployment activities and technical educational services; and, finally, the inadequacy of benefits provided to those under the protection of unemployment insurance. In addition to those, the results of some unemployment insurance programs of few countries which has a long history of application has been included in this study to be able to have a better stand point to evaluate the on going applications of our country. As“ the unemployment insurance application ”has always been on a legal base, the legal regulations and their results were, primarily, handled. In my thesis study“ The concept of unemployment Insurance and its Application ”, many sources such as; legislative regulations, The Organization of Employee and Employment and the up to date documents covering“ Unemployment”and“ the results of unemployment”were used as references. At the introduction part of our research“ the historical phase of the social insurance”has been covered. Then the“ concept of unemployment”and then the“ strategies of handling unemployment ”were dealt with. In the second part, unemployment insurance and unemployment benefit; in the third part, unemployment insurance in Turkey; in the fourth part, the official bodies responsible for the application of unemployment insurance and application procedure; in the following part, the financial situation of the unemployment insurance fund; and, finally, the potential advantages and disadvantages of unemployment insurance system have been studied. IX