SSCB'nin dağılmasından sonra Türkiye-Rusya federasyonu ilişkileri
After fall of Soviet Union, Turkey and Russia federation relations
  1. Tez No: 137601
  2. Yazar: BÜLENT UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
01. Özet Soğuk savaş dönemi aslında; dünya ülkelerini kendi yaşamsal alanlarına hapsetmemiş, aksine yeryüzünü büyük felaketlere sürükleyebilecek lokal birlikteliklere yol açmıştır. Soğuk Savaşı sona erdiren ne Rusya'nın [. Petro'dan beri süregelen istihbari yayılmacılığının hüsranı, ne üçüncü dünyanın sefaleti, ne de yaşlı Avrupa'nın yeni ürkünç maskesidir. Aslında esas olan, reel ekonominin ABD'den yana olan zaferidir. SSCB'nin dağılmasından sonraki süreci; ülkelerin temel gereksinimlerinden biri haline gelen enerji, dış politikalara yön veren karşılıklı fayda ilkesi ve uzun vadeli planların işletilemediği bir belirsizlik durumu çerçevesinde değerlendirmek yanlış olmayacaktır. İşte Türk - Rus ilişkilerinin son 12 yıllık gelişimi, bu mühim geçiş döneminin izlerini taşıyan kalkınmacı bir ruha sahiptir. Bu çalışmanın amacı ise, Türkiye - Rusya Federasyonu ilişkilerini siyasi, - ' lif.»- iktisadi ve askeri açıdan analiz ederek sorunlu alanlara ve işbirliği olanaklarına dikkat çekmektir. Rusya Federasyonu, Türkiye'nin doğal rakibi ya da doğal müttefiki sayılamaz. Sadece ikinci ticari ortağı haline gelmiş, elinde önemli oranda askeri teknoloji birikimi olan, Türkiye'nin ilgilendiği pek çok yer ve bölgede sözü dinlenen, BM güvenlik konseyinde veto hakkı bulunan ve şimdilerde NATO'ya kısmen de olsa ortak olan bir G-8 devletidir. Sonuç olarak, Türkiye'yi birinci derecede ilgilendiren ve bölgesel ağırlığı bugün için tartışılamayacak boyutta olan RF, çok yakından izlenmesi ve doğru yolda ilerlemesine katkıda bulunulması gereken büyük bir komşudur. Ayrıca, Rusya Federasyonu ile geliştirilecek güvene dayalı ilişkiler Türkiye üzerindeki ABD etkisinin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Rusya Federasyonu - Türkiye ilişkileri siyasi dalgalanmalara karşı hassastır ve Türkiye 'de çok geniş bir kesim bu ilişkilerden geçimini sağlamaktadır. Rusya, geçirmekte olduğu dönüşümün bütün güçlüklerine, küçülen jeopolitik, askeri ve jeoekonomik önem ve imkanlarına rağmen bir dünya gücü olmaya devam etmektedir. Siyasi göstergeler Türkiye'nin Rusya ile dostane ilişkiler kurma çabasında olduğu yönündedir. Eğer Rusya da benzeri bir çaba sarf ederse, ancak o zaman karşılıklı fayda sağlanabilir. VII
Özet (Çeviri)
02. Summary In fact, The Cold War Period didn't limit the world states to their own territories, but forced them to form local associations which could have lead to total catastrophe. It was not the failure of the Russian imperialism policy initiated by Peter The Great, neither the poverty of the third world, nor the new scary mask of the old Europe that ended the Cold War; but it was the victory of real economy which justified USA's economic policy. The period after the disintegration of the Soviet Union can be evaluated under the terms of energy, which has become one of the fundamental needs of the states, mutual utility principle that shapes international politics, and uncertainty that makes long term plans impossible to work. The last 12 years of the Turkish - Russian relations has a progressive approach which is highly influenced by this very important transition period. The purpose of this paper is to analyze Turkey - RF relations in terms of politics, economics and military, in order to attract attention to problematic fields and cooperation possibilities. RF cannot be considered neither as a natural rival nor a natural ally for Turkey. It is only a state that has become Turkey's second favorite trade partner, that has a considerable accumulation of military technology; a state which has great influence over many regions that Turkey is interested in, a partial member of NATO nowadays, and a G-8 state that has veto right in the UN Security Council. As a result, Russia is a big neighbour which should be watched closely and should be helped through its progress on the true path. Relations to be build with Russia based on reliance will reduce the impact of USA on Turkey. RF - Turkey relations are fragile to political instabilities and a wide group of people in Turkey are making their living among these relations. Although Russia is passing through a hard time because of its transformation, and although its geopolitical, military and geo-economic importance and capabilities are shrunk, it is still a world power; and for sure, its regional dominance which Turkey is most concerned about is huge. According to political indicators, Turkey seeks to establish friendly relations with Russia. If Russia makes a similar move, only then both states will benefit. VIII