Sigara içen ve içmeyen bireylerin sigara içmeye ilişkin tutumları
Investigate the attitudes of smokers and non-smokers toward smoking
  1. Tez No: 137607
  2. Yazar: SERKAN TEKİNSOYSAL
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
02. Özet Bu araştırmanın temel amacı; Sigara içen ve içmeyen bireylerin sigara içmeye ilişkin tutumlarını incelemektir. Sigara içmenin sosyal ve bilişsel öğrenmelere dayalı olduğu düşünüldüğünde sigara içmeyenlerin de sigaraya ilişkin tutumları olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu çalışma ile sigara içme tutumları ile demografik değişkenler arasındaki ilişki ve sigara içme statüsü ile sigara içme arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma grubu, rastgele seçilmiş 609 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada bilgi toplama formu ve bireylerin sigara içme tutumlarını değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Sigara içen ve içmeyen bireylerin sigara içme durumları frekans dağılımları bulunmuş ve çalışmaya katılan bireylerin sigara içme durumlarına ilişkin tanımlayıcı bilgiler ortaya konulmuştur. Sigara içen ve içmeyen bireylerin sigara içmeye ilişkin tutumları arasındaki farklılıklar ile bireyin sigara içme davranışına İlişkin olarak cinsiyet farklılıkları t testiyle incelenmiştir. Bunun yarımda bireylerin sigara içme davranışına ilişkin eğitim düzeylerine dayalı grup farklılıkları, mesleğe dayalı grup farklılıkları, babanın eğitim düzeyine ilişkin grup farklılıkları ve annenin eğitim düzeyine ilişkin grup farklılıkları tek yönlü varyans analizi ile analiz edilmiştir. Varolan grup farklılıkları, Scheffe ranj tekniği ile test edilerek fark ortalamaları bulunmuştur. Bu çalışmanın sonunda sigara içmeye ilişkin tutumların sosyal-bilişsel öğrenmelere dayalı olarak oluştuğu varsayımı sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar, sigara içenlerin sigara içmeye ilişkin sosyal, sigaraya başlama ve sağlık ve kültürel bağlamda sigara içmeyenlere oranla daha olumlu tutumlara sahip olduklarım göstermiştir. Bu nedenle sigara içme deneyimine sahip olmayan bireylerin de sigaraya ilişkin belli tutumlara sahip oldukları ortaya çıkmıştır. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary Main purpose of the study is to investigate the attitudes of smokers and non-smokers toward smoking. Smoking behavior can be thought to be initialized by social learning and cognitive factors. As a results of this non-smokers may also have certain attitudes toward smoking. In this study the relationship between smoking attitudes and some demographics were searched, and smoking behavior as well. The sample of the study consists of 609 people voluntarily and randomly recruited. In this study demographics form and smoking attitudes scale were used as the main instruments. As part of the result, descriptives of smoking and non-smoking participants were given. Smoking attitudes of smoker and non- smoker were tested with t-test statistics, as well as gender difFerences. For the search of group differences with more than two levels F test were conducted with Scheffe HSD. In this regard paternal education levels, and occupation type were investigated with ANOVA. The main hypothesis of the study is to test that the emergence of smoking behavior may have been affected by social-cognitive factors. The results of the study showed that the smokers may have positive attitudes toward smoking regarding social, health and cultural factors of smoking behaviors than non-smokers. For this reason, people having no smoking experience may also have certain attitudes toward smoking. The result of the study also discussed in the light of previous research and with future research directions. vm