Vergi denetiminin önemi ve Türkiye uygulamalarının tahlili
The Importance of tax audit and analysis of Turkey applied
  1. Tez No: 137609
  2. Yazar: HASAN ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ, PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
02. Özet Türk Vergi sistemi, bugüne kadar yapılan değişikliklerle karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir. Kayıt dışı jşkonjjminin boyutları büyümüş, vergi tabam vergilendirme meşrutiyetini zedeleyecek şekilde küçülmüş ve devlet, gelinen bu noktada ancak yakalayabildiği vergi yükümlülerinden yüksek oranlı vergi alan bir konuma sürüklenmiştir. En büyük ve önemli gelir kaynağı olan verginin, istikrarlı bir şekilde toplanabilmesi ve kaçakların önlenmesi sürekli gündemde olan bir konudur. Türkiye ekonomisinde kayıt dışı ekonomi, vergi kaçakçılığı gibi ekonomik ve bazı sosyal nedenler dolayısıyla mevcut vergi kapasitesi vergi tabanına dahil edilerek tam olarak değerlendirilememektedir. Bu noktada vergi denetimi çok önemli hale gelmektedir. Bu amaçlarla yapılan çalışmada mevcut veriler yardımıyla vergi denetimi sonuçlan tahlil edilmiş ve yaşanan olumsuzlukların vergi denetimi uygulamalarıyla etkin bir şekilde nasıl ortadan kaldırılabileceğine ilişkin öneriler getirilmeye çalışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
03. Summary Turkish tax system had become rather complex with changes. The dimensions of unrecorded economy had been expanded, the taxbase had shrunk as damaging the lawfull of the taxing and the government had fushed to a situation that. It is taking high tax rates from the tax players it just catched. Collecting taxes from taxpayers and coping with the problem of tax evasion is one of the important issues governments face. In Turkish Economy it is not possible to benefit entirely from existing tax capacity due to some problems such as tax avasion. At this point this need for tax control becomes very crucial. In this my study; this main purpose to analyze the results of controls with existing data and to investigate how the problems associated with tax evasion and tax collection can be solved. Possible solutions to these problems are suggested. IX