Refah devletine anayasal iktisat çerçevesinden bir bakış: Türkiye örneği
Welfare state theory from the point of constitutional political economy the Turkish case
- Tez No: 137660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
vıı ÖZET Bu çalışmanın amacı, Refah Devleti Teorisi'nin Anayasal İktisat Teorisi çerçevesinden incelenerek Türkiye örneğinde değerlendirilmesidir. Bu amaçla, öncelikle Anayasal İktisat Teorisi ve Refah Devleti Teorisi açıklanmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde yapılan açıklamalar teorik düzeyde literatür incelemesi biçimindedir. Teorik açıklamalardan hareketle Anayasal İktisat Teorisi ile Refah Devleti Teorisi arasında bir ilişkinin varlığı incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin refah devleti harcama büyüklüğü belirlenmeye çalışılmış ve buradan hareketle Anayasal İktisat Teorisinin refah devleti eleştirisi Türkiye açısından değerlendirilmiştir. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için 1980-2000 döneminde Türkiye'de refah devleti harcamaları olarak eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik harcamaları incelenmiş, bu veriler bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülke verileriyle karşılaşunlmıştır. Bu çalışmanın sonucunda Türkiye'de, refah devleti harcamalarının, Anayasal İktisat Teorisi önerilerini doğrulayacak büyüklükte olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vm ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the Welfare State Theory from the view of Constitutional Political Economy perspective within the Turkish case. First of all, Welfare State Theory and Constitutional Political Economic Theory have been explained in details. Than in the light of theoretical explanation, whether there is a relationship between Constitutional Political Economy and Welfare State Theory have been investigated. The size of welfare state expenditures of Turkey has been tried to determine. Critics of Constitutional Political Economy Theory towards Welfare State has been evaluated within the Turkish case. In order to do this analysis, education, health and social security expenditures have been used as an indicator of welfare state expenditures in Turkey for period of 1980- 2000. The comparison of those expenditures have been done between Turkey and some other developing and developed countries too. As a conclusion, education, health and social security expenditures defined as a welfare state spending are not big enough to justify Constitutional Political Economy in Turkey.